UCHWAŁA NR 166/XXV/2008
RADY MIEJSKIEJ JELENIEJ GÓRY
z dnia 11 kwietnia 2008 r.
w sprawie opinii na temat lokalizacji Centrum Handlowo-Usługowego „Focus Park” na działkach nr: 39,41, 40/1, 40/2, 48, 49 AM 36, obręb 28NE w Jeleniej Górze.
Na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 maja 2007r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz. U. Nr 127, poz. 880) oraz na podstawie art. 18 ust 2 pkt 15 ustawy z dnia 08 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz. 1591 ze zmianami),
Rada Miejska Jeleniej Góry uchwala, co następuje:
§1
Opiniuje się pozytywnie lokalizację Centrum Handlowo-Usługowego „Focus Park” na działkach nr: 39,41, 40/1, 40/2, 48, 49 AM 36, obręb 28NE w Jeleniej Górze.
§2
Uzasadnienie do niniejszej opinii zawiera załącznik do uchwały stanowiący jej integralną część.
§3
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Jeleniej Góry.
§4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
ZAŁĄCZNIK
DO UCHWAŁY NR 166/XXV/2008
RADY MIEJSKIEJ JELENIEJ GÓRY
z dnia 11 kwietnia 2008 r.
Uzasadnienie do opinii Rady Miejskiej
na temat lokalizacji Centrum Handlowo-Usługowego „Focus Park”
na działkach nr: 39, 41, 40/1, 40/2, 48, 49 AM 36, obręb 28NE w Jeleniej Górze.
Zgodnie z wymogami art. 3 ust.2 ustawy z dnia 11 maja 2007r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych Prezydent Miasta w dn. 02.04.2008r. stwierdził zgodność lokalizacji Centrum Handlowo-Usługowego „Focus Park” z decyzją nr 73/07 o warunkach zabudowy z dnia 17.09.2007r.
W oparciu o art. 5 ust.1 i 6 sporządzono analizę skutków utworzenia wielkopowierzchniowego obiektu handlowego, w której zbadano wpływ na:
1) infrastrukturę miasta,
2) lokalny układ komunikacyjny,
3) miejscowy rynek pracy,
4) istniejący układ urbanistyczny,
5) istniejącą sieć handlową,
6) środowisko naturalne.
W odniesieniu do w/w problemów wnioski z analizy są następujące:
Ad.1.
Projektowany obiekt będzie funkcjonował w oparciu o następujące media:
- woda z istniejącej sieci wodociągowej,
- ścieki sanitarne do istniejącej kanalizacji,
- wody opadowe do kanału Młynówka,
- ogrzewanie i ciepła woda z miejskiej sieci ciepłowniczej,
- gaz z istniejącego gazociągu niskiego ciśnienia,
- energia elektryczna z istniejących linii kablowych średniego napięcia .
Planowane przedsięwzięcie, zgodnie z założonym programem, wykonanym projektem architektoniczno-budowlanym oraz poczynionymi uzgodnieniami przez Inwestora, nie wywołuje kolizji z infrastrukturą miejską, nie przyczyni się do zmniejszenia jakości obsługi mieszkańców przez miejskie media, nie wpłynie również negatywnie na całokształt funkcjonowania obecnej infrastruktury technicznej miasta.
Ad.2
W związku z realizacją obiektu niezbędne jest wykonanie:
- przebudowy ul.Kilińskiego wraz z budową nowego włączenia od Os. Robotniczego,
- przebudowy ul.Kamienne Schody.
Przebudowa ul. Kilińskiego będzie realizowana równolegle z realizacją obiektu wielkopowierzchniowego. Inwestor będzie partycypował w kosztach budowy nowego włączenia ul,Kilińskiego do ul.Os.Robotnicze oraz sfinansuje przebudowę ul.Kamienne Schody.
Zgodnie z prognozami zawartymi w analizie przy podjęciu w/w działań inwestycyjnych w układ drogowy sytuacja ruchowa w sąsiedztwie obiektu nie powinna ulec pogorszeniu.
Ad.3
W projektowanym obiekcie przewiduje się zatrudnienie ok. 615 osób, co stanowi ok. 10% istniejących miejsc w handlu, co należy uznać za wskaźnik wysoki.
Działanie nowych obiektów handlowych na obszarze poddanym analizie może wpłynąć pośrednio na rozwój sektora usług związanego z obsługą obiektów: dostawców, firm transportowych, sprzątających, reklamowych, szkoleniowych i obsługi prawnej. Trudno ocenić, czy w tych branżach dojdzie do wzrostu zatrudnienia czy też zwiększenia wydajności. Niemniej jednak nowe obiekty mogą przyczyniać się do utrzymania istniejących w tych sektorach miejsc pracy.
Zdaniem autorów analizy, liczba ewentualnie zlikwidowanych miejsc pracy w podmiotach w Jeleniej Górze i okolicach, które nie oparły się konkurencji centrum, będzie niższa od prognozowanej liczby nowych miejsc pracy utworzonych w ramach nowego centrum handlowego. Wynikać to może przede wszystkim z ponadlokalnego oddziaływania i dużej siły przyciągania planowanego centrum, regionalnego znaczenia miasta jako ośrodka administracyjnego i handlowego oraz nienasycenia powierzchnią handlową Jeleniej Góry
Ad.4
Projektowany obiekt wprowadzi nową, atrakcyjną jakość urbanistyczną i funkcjonalną, przy jednoczesnej kontynuacji funkcji usługowo-handlowej charakterystycznej dla centrum miasta.
Ad.5
Biorąc pod uwagę zakres analizowanej inwestycji (wzrost powierzchni sprzedażowej w mieście o ponad 12 tys. m2 – szacunkowo może ona stanowić ok.5-10% obecnej powierzchni sprzedażowej zlokalizowanej na obszarze Jeleniej Góry), będzie ona miała z pewnością realny wpływ na funkcjonowanie dotychczasowych placówek handlowych i usługowych w Jeleniej Górze oraz na pozostałym obszarze oddziaływania sieci handlowej miasta. Silna konkurencja ze strony ok. 70 nowych placówek handlowych, może z jednej strony zwiększyć wysiłki handlowców w kierunku podnoszenia poziomu zaspokajania potrzeb klientów, z drugiej zaś strony może negatywnie wpływać na dotychczasową wielkość osiąganego przez te podmioty obrotu i generowanego zysku. W analizie omówiono szczegółowo wpływ na poszczególne sektory handlu i usług . Przeanalizowano również wpływ na siec handlową na obszarze sąsiednich gmin, nie stwierdzając istotnego wpływu zmiany w tym zakresie.
Ad.6
Przeanalizowano wpływ inwestycji na szatę roślinną, środowisko gruntowo-wodne, emisję zanieczyszczeń do powietrza , emisję hałasu oraz charakterystykę i zagospodarowanie odpadów. W tym zakresie nie stwierdzono żadnych przekroczeń w stosunku do wielkości normatywnych oraz wykazano, ze obiekt nie będzie generował uciążliwości dla środowiska . Przeanalizowano również uciążliwości związane z budową obiektu i wskazano środki jakie należy zastosować w celu ich ograniczenia.
Biorąc pod uwagę wyniki sporządzonej analizy oraz konieczność sukcesywnej zabudowy nie zainwestowanych terenów miejskich, stwierdza się, że realizacja obiektu wielkopowierzchniowego przy ul.Kilińskiego jest zasadna i spowoduje:
- poprawę warunków nabywania towarów i usług,
- poprawę jakości obsługi konsumentów,
- poszerzenie oferty handlowej i usługowej,
- rozwój sieci handlowej przy zachowaniu równowagi pomiędzy różnymi formami handlu,
- rozwój rynku pracy
Nie wystąpią niekorzystne zjawiska wpływające na infrastrukturę techniczną miasta oraz na środowisko naturalne.
Lokalizacja obiektu wpłynie zdecydowanie na wzrost atrakcyjności centrum miasta zarówno dla mieszkańców jak i dla osób przyjezdnych (turyści oraz mieszkańcy sąsiednich gmin).
Metryka dokumentu
ukryjUwaga: Strona Archiwalna !
Rejestr zmian dokumentu
16.04.2008 11:39 | Utworzenie dokumentu. (Wojciech Hada) |
---|