Zarządzenie Nr  0152 – 5/ V / 06

Prezydenta Miasta Jeleniej Góry

 z dnia 20 grudnia 2006 roku

 

w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego

 

 

Na podstawie art. 10 ust. 2 w związku z art. 10 ust.1  ustawy z dnia 20 września 1994 roku o rachunkowości (tekst jednolity z 2002 r. Dz. U. nr 76 , poz. 694 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2006 r. roku w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat
i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego ( Dz. U. nr 112, poz. 761)

 

 

z a r z ą d z a m, co następuje:

 

 

                                                                        § 1

 

Ewidencja podatkowa jest integralną częścią ewidencji księgowej urzędu i winna być prowadzona z wykorzystaniem kont syntetycznych i analitycznych planu kont Urzędu Miasta Jelenia Góra jako jednostki budżetowej.

 

 § 2

 

 

W załącznikach nr 1 i 2 zarządzenie Nr 16/2002 Prezydenta Miasta Jeleniej Góry z dnia 9 maja 2002 roku w sprawie ustalenia zasad rachunkowości dla Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze, poprzez wprowadzenie jako załącznika do niniejszego zarządzenia, zmieniam treść kont o nr: 011, 020, 101, 130, 140, 221, 226, 310, 750 oraz sposób ujmowania operacji gospodarczych i zasady prowadzenia w księgach rachunkowych ewidencji podatków, opłat
i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego, a także  dodaję dwa nowe konta pozabilansowe o nr 990 i 991.

 

§ 3

 

Ewidencję rozliczeń z tytułu podatków prowadzi się na:

1)     kontach bilansowych:

a)     kontach syntetycznych księgi głównej,

b)     kontach analitycznych i kontach szczegółowych ksiąg pomocniczych;

2)     kontach pozabilansowych, służących do rozrachunków z osobami trzecimi, określonymi w art. 107 – 117 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz inkasentami w zakresie pobieranych przez nich wpłat z tytułu podatków podlegających przypisaniu na kontach podatników:

a)     syntetycznych,

b)     analitycznych,

c)     szczegółowych.

Konta analityczne do kont syntetycznych są prowadzone według rodzajów podatków. Natomiast konta szczegółowe prowadzone są do kont analitycznych i służą do rozrachunków:

1)     z podatnikami – z tytułu podatków, które podlegają przypisaniu na ich kontach;

2)     z inkasentami – z tytułu poboru podatków, które nie podlegają przypisaniu na kontach podatników;

3)     z jednostkami budżetowymi – z tytułu potrącenia kwoty z wzajemnej, bezspornej i wymagalnej wierzytelności podatnika wobec jednostki samorządu terytorialnego;

4)     z bankami – z tytułu nieprzekazania wpłat dokonanych przez  podatników przelewem do banku;

5)     z innymi podmiotami – niebędącymi podatnikami w danym podatku lub dla których dany organ podatkowy nie jest właściwy – z tytułu nienależnie pobranych przez nich kwot w związku z rozliczeniami podatkowymi, w tym z tytułu zasądzonych od nich kwot.

 

§ 4

 

Ewidencję szczegółową i analityczną należy prowadzić przy  zastosowaniu finansowo – księgowej wersji 1.20a i późniejszej wersji systemu informatycznego  Zakładu Systemu  Informatycznych „SIGID” Sp. z o.o. w Poznaniu p.n.: „ Księgowość jednostki budżetowej”. Program ten jest  eksploatowany od 1 stycznia 1995 roku.

Dokumentacja opisująca przyjęte zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu  programu komputerowego: „Księgowość Zarządu” Zakładu Systemów Informatycznych „SIGID” Sp. z o.o. w Poznaniu i instrukcja użytkownika, dostępne są w formie elektronicznej jako podręcznik w notatniku każdego modułu pn. : „Pomoc”

 

 

                                                                        § 5

 

Konta szczegółowe prowadzi się w następujący sposób:

1)     dla każdego podatnika i inkasenta prowadzi się odrębne konto w każdym podatku;

2)     dla każdej jednostki budżetowej, banku oraz innego podmiotu prowadzi się odrębne konto w każdym podatku, w związku z którym ta jednostka budżetowa, bank lub inny podmiot stał się dłużnikiem jednostki samorządu terytorialnego.

 

§ 6

 

Księgowań należy także dokonywać na kontach pozabilansowych, które obejmują:

1)     konta syntetyczne:

a)     konto 990 – „Rozrachunki z osobami trzecimi z tytułu ich odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe podatnika”

b)     konto 991 – „ Rozrachunki z inkasentami z tytułu pobieranych przez nich podatków podlegających przypisaniu na kontach podatników;

2)     konta analityczne prowadzone według rodzajów podatków;

3)     konta szczegółowe poszczególnych osób trzecich i inkasentów.

 

§ 7

 

Zarządzenie  wchodzi w życie z dniem  1 stycznia 2007 roku z tym, że przeksięgowanie dotychczasowych zaszłości na konta ustalone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia powinno nastąpić nie później niż do 31 grudnia 2006 roku.

 

 

Prezydent Miasta Jelenia Góra

                                                                                                      Marek Obrębalski

Powrót

Załączniki

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:
w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego.
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miasta Jelenia Góra
Uwaga: Strona Archiwalna !
Informację opublikował:
Data publikacji:
16.01.2007 10:16
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:
16.01.2007 10:16

Rejestr zmian dokumentu