Uchwała Nr 622 /XLIX /2006

Rady Miejskiej Jeleniej Góry

z dnia 26 września 2006r.

w sprawie  udzielania pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją.

                        Na podstawie przepisu art. 40 ust. 1 i art. 18 ust. 2  pkt 8 ustawy z dnia
 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst: Dz. U. z  2001r. Nr 142, poz. 1591
z późniejszymi zmianami), art.7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach
i opłatach lokalnych (jednolity tekst: Dz. U. z 2006r. Nr 121, poz. 844 ), § 1, § 6 i § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2006r. w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz.U. Nr 142, poz.1017) ,  uchwala się co następuje:

§ 1

Pomoc regionalna na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją na terenie Miasta Jelenia Góra, następuje zgodnie i na warunkach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2006r. w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz.U. Nr 142, poz.1017), zwanego dalej „rozporządzeniem”.

§ 2

1.      Warunkiem zwolnienia z podatku od nieruchomości, przewidzianego „rozporządzeniem” jest zgłoszenie organowi podatkowemu - Prezydentowi Miasta Jeleniej Góry o zamiarze korzystania z pomocy, przed rozpoczęciem realizacji inwestycji.

2.      Zamiar korzystania z pomocy regionalnej przedsiębiorca winien zgłosić w organie podatkowym w formie pisemnej, na druku stanowiącym załącznik nr 1 do uchwały, przed rozpoczęciem realizacji inwestycji, nie później niż do dnia  31 grudnia 2006r

§ 3

Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc na podstawie „rozporządzenia” są  zobowiązani dołączyć do wniosku o zamiarze korzystania z pomocy:

1.      Informację o otrzymanej pomocy publicznej innej niż de minimis na formularzu stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004r. w sprawie informacji o otrzymanej pomocy innej niż de minimis (Dz.U. Nr 191, poz.1960).

2.      Pozwolenie na użytkowanie budynku, tytuł prawny do nieruchomości.

3.      Oświadczenie  o planowanych kosztach inwestycyjnych, kwalifikujących się do objęcia pomocą na podstawie „rozporządzenia”.

4.      Zobowiązanie się do utrzymania:

a)       nowej inwestycji przez okres co najmniej pięciu lat od dnia jej zakończenia,

b)       lub utrzymania nowo utworzonych miejsc pracy związanych z nową inwestycją  przez okres co najmniej pięciu lat od dnia  ich utworzenia.

5.      Zobowiązanie się do pokrycia co najmniej 25% kosztów inwestycji ze środków własnych.

§ 4

Zakończenie nowej inwestycji lub utworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją musi nastąpić nie później niż w ciągu trzech lat od dnia złożenia wniosku
o zamiarze korzystania z pomocy.

§ 5

Zwolnienie z podatku od nieruchomości  przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, następuje w drodze decyzji organu podatkowego, po złożeniu informacji o nieruchomościach
i obiektach budowlanych i informacji  o zwolnieniach podatkowych w podatku od nieruchomości,  natomiast  dla osoby prawnej, jednostki organizacyjnej oraz spółki niemającej osobowości prawnej - w drodze deklaracji na podatek od nieruchomości
i informacji o zwolnieniach podatkowych w podatku od nieruchomości, według obowiązujących wzorów.

§  6

Beneficjent pomocy  korzysta ze zwolnienia z podatku od nieruchomości nie dłużej niż dwa lata od zakończenia nowej inwestycji.

§ 7

1.      Beneficjent  pomocy, na żądanie organu podatkowego, przedkłada dowody i informacje,   o których mowa w rozporządzeniu, celem stwierdzenia spełnienia warunków do korzystania z pomocy.

2.      Organ podatkowy ma prawo do przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania przez beneficjenta pomocy  warunków zwolnienia z podatku od nieruchomości i obowiązków zawartych w „rozporządzeniu”.

§ 8

1.      Beneficjent pomocy traci prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości w przypadku:

1)      nie utrzymania nowej inwestycji co najmniej przez pięć lat od dnia jej zakończenia lub w przypadku pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją – nie utrzymania nowo utworzonych  miejsc pracy przez okres
co najmniej  pięciu lat od dnia ich utworzenia;

2)      przedstawienia organowi podatkowemu nieprawdziwych dokumentów
i  informacji, uprawniających do korzystania ze zwolnienia.

2.      Beneficjent pomocy jest zobowiązany powiadomić pisemnie organ podatkowy o utracie prawa do zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie „rozporządzenia”,
w terminie 14 dni od dnia powstania okoliczności powodujących jego utratę.

3.      W   przypadku   utraty   prawa   do   zwolnienia  z  podatku  od    nieruchomości beneficjent pomocy  zobowiązany  jest  do  zwrotu  otrzymanej    pomocy  na zasadach przewidzianych  przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zmianami).

§  9

1.      Beneficjenci pomocy w okresie korzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości są zobowiązani w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku, przedstawiać informację
o innej pomocy publicznej otrzymanej na wspieranie nowej inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją, na druku stanowiącym załącznik
nr 2 do uchwały.

2.      W przypadku otrzymania w trakcie roku podatkowego  pomocy publicznej ponad dopuszczalną intensywność, beneficjent zobowiązany jest do zwrotu kwoty stanowiącej nadwyżkę pomocy publicznej ponad dopuszczalną intensywność, w terminie do
31 grudnia danego roku podatkowego, na zasadach przewidzianych w ustawie – Ordynacja podatkowa.

  §  10

1.      Miasto Jelenia Góra  należy  do podregionów, w których zgodnie z § 8 ust.1 „rozporządzenia”, maksymalna intensywność pomocy, liczona jako stosunek ekwiwalentu dotacji netto do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, wynosi 50 %.

2.      W przypadku pomocy udzielanej mikroprzedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy, z wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą
w sektorze transportu, maksymalną intensywność pomocy podwyższa się o 15 punktów procentowych wyrażonych jako ekwiwalent dotacji brutto w stosunku do maksymalnej intensywności wymienionej w ust.1.

§  11

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Prezydentowi  Miasta Jeleniej Góry.

§ 12

Uchwała podlega ogłoszeniu poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Jeleniej Góry i opublikowanie w prasie lokalnej.

 § 13

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2006r.

Powrót

Ukryj komentarz

Komentarz
­

Opublikowano w Dz.U. Województwa Dolnośląskiego Nr 224 poz. 3210 z dnia 20-10-2006 r.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:
w sprawie udzielania pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją.
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miasta Jelenia Góra
Uwaga: Strona Archiwalna !
Informację opublikował:
Data publikacji:
06.10.2006 09:04
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:
22.11.2006 14:08

Rejestr zmian dokumentu