ZARZĄDZENIE NR 0152-55/V/07
PREZYDENTA MIASTA JELENIEJ GÓRY
z dnia 19 grudnia 2007 r.
w sprawie zmiany zarządzenia nr 16/2002 Prezydenta Miasta Jeleniej Góry
z dnia 9 maja 2002 roku w sprawie ustalenia zasad rachunkowości
dla Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze
Na podstawie art. 10 ust. 2 w związku z art.10 ust.1 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002 roku nr 76, poz. 694 ze zmianami) w zarządzeniu nr 16/2002 Prezydenta Miasta Jeleniej Góry wprowadza się następujące zmiany:
§ 1
1) W § 1 zarządzenia:
- w ust. 5 - po ostatnim zdaniu - dodaje się zdanie:
„Dopuszczam do stosowania w Wydziale Finansowym Urzędu Miasta zainstalowane w Wydziale Rozwoju Gospodarczego tut. Urzędu oprogramowanie pn. „KONCESJA” autorstwa Andrzeja Szepe AS Zakład Systemów Komputerowych w Gliwicach do prowadzenia ewidencji szczegółowej i przypisów należności z tytułu wydawanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Zobowiązuję Wydział Rozwoju Gospodarczego do rozliczania i przestrzegania terminowości dokonywanych przez przedsiębiorców wpłat za korzystanie z zezwoleń napojów alkoholowych ustalanych w oparciu o dane z ksiąg rachunkowych Urzędu Miasta.”
2) W § 2 zarządzenia:
- Ust. 7 otrzymuje brzmienie: „Z pominięciem konta 080 można księgować wartości zakupionych gotowych środków trwałych nadających się do eksploatacji bezpośrednio po zakupie, a więc nie wymagających żadnych dodatkowych nakładów”.
- Ust. 9 otrzymuje brzmienie:
„Z pominięciem konta nr 201 można księgować rozrachunki z dostawcami i odbiorcami, dotyczące:
a. zakupów gotówkowych związanych z bieżącą obsługą funkcjonowania Urzędu Miasta,
b. usług świadczonych przez osoby fizyczne,
c. opłat sądowych, komorniczych, notarialnych, itp.,
d. szkolenie pracowników,
e. rachunków związanych z podróżami służbowymi pracowników,
f. wydatków przeznaczonych na cele kultury, kultury fizycznej i sportu,
g. kwot zatrzymanych z tytułu należytego wykonania robót.”
Po ust. 11 wprowadza się ust. 12 i 13, które otrzymują brzmienie:
„12. Kierując się zasadą istotności oraz mając na uwadze racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi wezwania do zapłaty oraz noty odsetkowe mogą nie być przesyłane do kontrahentów, jeżeli kwota należności jest mniejsza od kosztów przesyłki poleconej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
13. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Urzędu i sprawnego realizowania zadań oraz terminowej płatności dokonywanych wydatków udzielane są upoważnionym pracownikom zaliczki gotówkowe: stałe i jednorazowe, w tym na delegacje służbowe.
Zaliczki stałe zatwierdzane są przez Prezydenta Miasta dla wskazanych przez Naczelników Wydziałów pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, którzy w związku z czynnościami służbowymi pokrywają drobne, stale powtarzające się wydatki i dokonują bieżących zakupów. Wydatki zwracane są pracownikom na bieżąco w całości na podstawie przedkładanych uznanych faktur (rachunków), bez konieczności zwrotu różnicy pomiędzy pobraną zaliczką a kwotą dokonanych wydatków. Zaliczki rozliczane są w terminach zatwierdzonych corocznie przez Prezydenta Miasta w dokumencie „wniosek o zaliczkę”, jednak nie później niż do końca roku budżetowego.
Zaliczki jednorazowe mogą być wypłacane:
- na poczet podróży służbowych pracownikom zatrudnionym w Urzędzie Miasta Jelenia Góra na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia oraz radnym,
- na dokonywanie doraźnych zakupów materiałów, sprzętu oraz usług – pracownikom zatrudnionym w Urzędzie Miasta Jelenia Góra na podstawie umowy o pracę
do wysokości przewidzianych kosztów.
Zaliczki jednorazowe na delegacje podlegają rozliczeniu w terminie 7 dni od zakończenia podróży służbowej.
Zaliczki jednorazowe na dokonanie drobnych zakupów lub zapłatę za usługę wykonywaną w terenie wypłaca się na podstawie wypełnionego i zatwierdzonego do wypłaty wniosku o zaliczkę, na którym należy dokładnie określić rodzaj zakupu bądź cel, któremu zaliczka ma służyć, oraz termin rozliczenia zaliczki nie dłuższy niż 7 dni. Termin rozliczenia się pracownika z pobranej zaliczki oznacza datę wpływu do Referatu Rachunkowości dokumentów sprawdzonych pod względem merytorycznym lub datę wpłaty do kasy niewydatkowanej kwoty zaliczki.
W przypadku nie rozliczenia zaliczki w terminie wskazanym we wniosku lub później niż w 7 dniu po zakończeniu podróży służbowej, potrąca się ją z najbliższych wynagrodzeń pracownika. Ponadto do czasu rozliczenia się pracownika z poprzedniej zaliczki nie jest możliwe wypłacenie następnej zaliczki.”
§ 2
W załączniku nr 2 do zarządzenia nr 16/2002 Prezydenta Miasta Jeleniej Góry z dnia 9 maja 2002 roku w sprawie ustalenia zasad rachunkowości dla Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze „Opis kont i sposób ujmowania operacji gospodarczych oraz prowadzenia ewidencji w księgach rachunkowych” wprowadza się następujące zmiany:
1) w części I „Konta bilansowe”
a) w punkcie 1.01. Konto 011 – „Środki trwałe” po ostatnim zdaniu dodaje się treść:
Przez grunty należy rozumieć działki ewidencyjne, w odniesieniu do których w operacie ewidencji gruntów wpisane jest prawo własności, współwłasności bądź użytkowania wieczystego na rzecz Gminy Jelenia Góra, Miasta Jelenia Góra – miasta na prawach powiatu oraz Skarbu Państwa.
Grunty prowadzone są w Wydziale Finansowym – syntetycznie oraz w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami – analitycznie. Ewidencja analityczna i syntetyczna obejmuje grunty położone w granicach administracyjnych Miasta Jelenia Góra oraz grunty, które są własnością lub pozostają we współwłasności bądź użytkowaniu wieczystym poza granicami administracyjnymi Miasta Jelenia Góra.
W Wydziale Finansowym grunty stanowiące własność lub współwłasność gminy i powiatu Miasta Jelenia Góra, Skarbu Państwa oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów Skarbu Państwa ujmowane są w ewidencji księgowej syntetycznie w sposób wartościowy w PLN w systemie komputerowym pn.: „Programy obsługi jednostek budżetowych” firmy ZSI SIGID Sp. z o.o. Poznań w module „Ewidencja i księgowość jednostki budżetowej”. Pomocniczo ewidencjonuje się je ilościowo w hektarach z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku.
W Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami ewidencja gruntów gminnych, powiatowych, Skarbu Państwa oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów Skarbu Państwa prowadzona jest w programie geodezyjnym ilościowo w hektarach z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku i z podziałem na działki. Ewidencja analityczna prowadzona odrębnie dla każdego obiektu inwentarzowego tut. działki zawiera co najmniej następujące informacje dotyczące danego środka trwałego: numer inwentarzowy stanowiący nr działki gruntu, obręb i arkusz mapy, adres, powierzchnię działki w hektarach z dokładnością do czwartego miejsca po przecinku, rodzaj użytku odpowiadający klasyfikacji gleboznawczej, jednostkę ewidencyjną (Jelenia Góra-gmina, powiat, Skarb Państwa), ewentualnie typ władania oraz nazwę jednostki/osoby prawnej/osoby fizycznej, której powierzono grunt.
Przyjęcie gruntu na stan następuje m.in. poprzez:
- zakup,
- darowiznę,
- nieodpłatne przekazanie,
- zamianę
- przejęcie za wierzytelności podatkowe i niepodatkowe.
Rozchód gruntów może być spowodowany m.in.:
- sprzedażą,
- darowizną,
- zamianą,
- przekształceniem prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności.
Za ewidencję gruntów prowadzoną w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami odpowiada Naczelnik tego Wydziału. Procedury przygotowania i obiegu dowodów księgowych dotyczące m.in. zbywania (np.: przekształcenia prawa wieczystego użytkowania gruntu gminy w prawo własności, sprzedaży, nieodpłatnego przekazania, aportu) i nabywania (np.: kupna, komunalizacji, powiatyzacji i innego nieodpłatnego nabycia) nieruchomości winny być zgodne z zarządzeniem w sprawie procedury obiegu dokumentów. Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami przygotowuje i przekazuje w terminie kompletne dokumenty (tj. OT, PT, LT wraz z załącznikami ) do Wydziału Finansowego. Na podstawie powyższych dowodów dokonywane są zmiany w ewidencji księgowej .”
b) punkt 1.02. Konto 013 – „Pozostałe środki trwałe” otrzymuje brzmienie:
Do pozostałych środków trwałych zalicza się rzeczy ruchome, które umarza się jednorazowo w miesiącu oddania ich do używania, o wartościach mieszczących się w przedziale od powyżej 10 % do wartości nieprzekraczającej kwoty ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100 % ich wartości w momencie oddania do używania.
Są to głównie:
- zestawy komputerowe, monitory, drukarki,
- sprzęt gospodarstwa domowego,
- meble i dywany (bez względu na wartość),
- aparaty fotograficzne,
- urządzenia audiowizualne,
- urządzenia łączności,
- przyrządy geodezyjne,
- przedmioty biurowe, takie jak: drabiny, stojaki, urny, flagi, godła, mikrofon, mównice, tablice, pieczęcie, tablice, kasety do przechowywania wartości pieniężnych i kluczy, itp.
- sprzęt oświetleniowy,
- obrazy, reprodukcje,
- urządzenia grzewcze,
- narzędzia i urządzenia do wykonywania prac konserwacyjno – remontowych,
- urządzenia do wykonywania prac porządkowych,
- ciśnieniomierze,
- pościel, śpiwory, poduszki,
- zabawki,
- zbiory biblioteczne i dobra kultury, tylko w odniesieniu do jednostek organizacyjnych, które uległy likwidacji.
Konto 013 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń wartości początkowej pozostałych środków trwałych, niepodlegających ujęciu na kontach 011, wydanych do używania na potrzeby działalności podstawowej jednostki lub działalności finansowo wyodrębnionej, które podlegają umorzeniu w pełnej wartości w miesiącu wydania do używania.
Na stronie Wn konta 013 ujmuje się zwiększenia, a na stronie Ma - zmniejszenia stanu i wartości początkowej pozostałych środków trwałych znajdujących się w używaniu, z wyjątkiem umorzenia ujmowanego na koncie 072.
Pozostałe środki trwałe ujmuje się na koncie 013 w wartości początkowej, na którą składają się cena nabycia lub koszt wytworzenia i nie podlegający odliczeniu podatek od towarów i usług ( VAT).
Na stronie Wn konta 013 ujmuje się w szczególności:
1) środki trwałe przyjęte do używania z zakupu lub inwestycji,
2) nadwyżki środków trwałych w używaniu,
3) nieodpłatne otrzymanie środków trwałych.
Na stronie Ma konta 013 ujmuje się w szczególności:
1) wycofanie środków trwałych z używania na skutek likwidacji, zniszczenia lub zużycia, sprzedaży, nieodpłatnego przekazania oraz zdjęcia z ewidencji syntetycznej,
2) ujawnione niedobory środków trwałych w używaniu.
Ewidencja księgowa pozostałych środków trwałych prowadzona jest na dwóch kontach:
013-J – ewidencja składników znajdujących się w Urzędzie Miasta
013-M – ewidencja składników znajdujących się poza siedzibą Urzędu
Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 013 powinna umożliwić ustalenie wartości początkowej środków trwałych oddanych do używania oraz osób lub komórek organizacyjnych, u których znajdują się środki trwałe.
Szczegółową ewidencją ilościowo – wartościową winny być objęte poszczególne obiekty (przedmioty), które mają wysoką wartość początkową lub są szczególnie ważne dla jednostki, natomiast mniej wartościowe mogą być ujęte w grupach obejmujących takie same lub zbliżone rodzajowo przedmioty. Rozchód pozostałych środków trwałych ewidencjonowanych grupowo wycenia się według cen średnich, wynikających z podzielenia salda wartości grupy przez ilość będących na stanie przedmiotów tej grupy.
Wydział Zamówień Publicznych i Obsługi Technicznej prowadzi ewidencję ilościową pozostałych środków trwałych o niskiej wartości, tj. o wartości niższej lub równej 350 zł, takich jak:
- czajniki, ekspresy do kawy,
- szkło-patery, termosy, dzbanki, literatki,
- grzejniki, wentylatory,
- radioodbiorniki,
- lampy biurowe,
- odzież ochronna,
- kalkulatory,
- sprzęt p/pożarowy.
Wydział Oświaty i Wychowania prowadzi analityczną ewidencję pozostałych środków trwałych zlikwidowanych jednostek oświaty, tj. przedszkoli, burs, itd.
Wydział Zarządzania Kryzysowego prowadzi analityczną ewidencję pozostałych środków trwałych w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych.
Wydział Finansowy prowadzi ewidencję syntetyczną pozostałych środków trwałych ewidencjonowanych w tych Wydziałach.
Konto 013 może wykazywać saldo Wn, które wyraża wartość środków trwałych znajdujących się w używaniu w wartości początkowej.
§ 3
Wykonanie zarządzenia powierza się Skarbnikowi Miasta oraz naczelnikom wydziałów i kierownikom pozostałych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Jelenia Góra.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem wydania .
Prezydent Miasta Jeleniej Góry
Marek ObrębalskiMetryka dokumentu
ukryjUwaga: Strona Archiwalna !
Rejestr zmian dokumentu
10.01.2008 10:23 | Edycja dokumentu (Janina Nadolska) |
---|---|
10.01.2008 10:10 | Edycja dokumentu (Janina Nadolska) |
10.01.2008 10:07 | Edycja dokumentu (Janina Nadolska) |
10.01.2008 10:04 | Utworzenie dokumentu. (Janina Nadolska) |