UCHWAŁA Nr 21/VI/2007
Rady Miejskiej Jeleniej Góry
z dnia 20 lutego 2007 r.
w sprawie Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007
Na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. z 2002 roku, Nr 147, poz. 1231 ze zm.) Rada Miejska Jeleniej Góry:
§ 1
Uchwala Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
na 2007 rok, stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2
Zobowiązuje Prezydenta Miasta do przedłożenia Radzie Miejskiej, w pierwszym kwartale
2008 roku, rocznego sprawozdania z wykonania Programu.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza Prezydentowi Miasta.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2007 roku
i podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta.
Załącznik
do Uchwały Nr 21/VI/2007 Rady Miejskiej Jeleniej Góry
z dnia 20 lutego 2007 r.
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007
Część I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2007, zwany dalej „Programem”, określa lokalną strategię w zakresie profilaktyki oraz minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych, wynikających z nadużywania alkoholu.
Program wynika z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
i oparty jest na wytycznych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, założeniach Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz z przeprowadzonej diagnozy sytuacji lokalnej.
1. Celem działań profilaktycznych, zawartych w Programie, jest oddziaływanie zarówno na czynniki ryzyka (do najpoważniejszych zalicza się używanie alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych, zachowania agresywne i przestępcze), jak i na czynniki chroniące (sytuacje, warunki zwiększające odporność na działanie czynników ryzyka). Odpowiednio do stopnia ryzyka, profilaktyka prowadzona jest na trzech poziomach:
a) profilaktyka pierwszorzędowa – adresowana do grupy niskiego ryzyka. Działaniami prewencyjnymi obejmuje się szerokie, niezdiagnozowane populacje. Ma ona na celu promocję zdrowego stylu życia oraz opóźnienie wieku inicjacji,
a przez to zmniejszenie zasięgu zachowań ryzykownych,
b) profilaktyka drugorzędowa - adresowana do grupy podwyższonego ryzyka. Celem działań jest ograniczenie głębokości i czasu trwania dysfunkcji, umożliwienie wycofania się z zachowań ryzykownych (np. poradnictwo rodzinne, indywidualne, socjoterapia),
c) profilaktyka trzeciorzędowa - adresowana do grupy wysokiego ryzyka.
Ma przeciwdziałać pogłębianiu się procesu chorobowego i degradacji społecznej oraz umożliwić powrót do normalnego życia w społeczeństwie, poprzez leczenie, rehabilitację i resocjalizację.
2. Źródła i zasady finansowania Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
a) źródłem finansowania zadań Programu są środki finansowe budżetu gminy, pochodzące z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych;
b) zasady finansowania zadań Programu są zgodne z wymogami ustawy
z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz.873 ze zm.).
Część II
ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI LECZNICTWA DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH
I WSPÓŁUZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU
- Intensyfikacja działań w zakresie rozpatrywania wniosków o skierowanie na leczenie, motywowanie do podjęcia leczenia, kierowanie wniosków do Sądu Rejonowego
o zobowiązanie do leczenia. Udzielanie społeczeństwu pełnej informacji na temat miejsc, świadczących profesjonalną pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom. - Inicjowanie i finansowanie akcji edukacyjno-informacyjnych, dotyczących uzależnień. Wskazywanie możliwości podejmowania leczenia, kierowanie wniosków na leczenie
oraz informowanie o miejscach i instytucjach, świadczących pomoc w tym zakresie.
Opracowanie ulotek, informatorów, broszur i ich rozpowszechnianie w miejscach publicznych, placówkach oświatowo-wychowawczych, instytutach lecznictwa otwartego i zamkniętego, itp.
- Współdziałanie z lokalnymi mediami, Policją, Strażą Miejską, Sądem, organizacjami abstynenckimi.
- Tworzenie warunków do podnoszenia kwalifikacji osób zatrudnionych w placówkach pomocowych i realizujących przedsięwzięcia z zakresu terapii i profilaktyki alkoholowej.
Pozyskiwanie nowej specjalistycznej kadry dla miejskich placówek.
- Zapewnienie oferty terapeutycznej oraz jej poszerzenie w istniejących placówkach pomocowych. Prowadzenie działań zmierzających do uruchomienia w Jeleniej Górze poradni leczenia substytucyjnego (metadonowego).
- Wspieranie różnorodnych inicjatyw, służących profilaktyce, rozwiązywaniu problemów alkoholowych, promujących życie bez alkoholu, szczególnie podejmowanych przez organizacje i instytucje, realizujące statutowe zadania z zakresu problematyki uzależnień.
Część III
POMOC RODZINOM, W KTÓRYCH WYSTĘPUJE PROBLEM NADUŻYWANIA ALKOHOLU, W SZCZEGÓLNOŚCI W ZAKRESIE OCHRONY
PRZED PRZEMOCĄ ORAZ UPOWSZECHNIANIE PROGRAMÓW
POMOCY WSPÓŁUZALEŻNIONYM
- Zapewnienie wszechstronnej pomocy psychospołecznej i prawnej osobom uzależnionym i współuzależnionym, przez placówki już funkcjonujące na terenie miasta Jeleniej Góry.
Udzielanie pomocy specjalistycznej (szkolenia) kadrze, pracującej w tych placówkach.
- Wspieranie prowadzenia specjalistycznych, podręcznych biblioteczek, związanych
z szeroko rozumianą profilaktyką alkoholową przez Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień, Grodzką Bibliotekę Publiczną i jej filie.
- Wspieranie działalności instytucji, prowadzących telefony zaufania, ze szczególnym uwzględnieniem placówek, oferujących powszechną dostępność do poradnictwa, informacji i pomocy psychologicznej za pośrednictwem telefonu.
- Pomoc w doposażeniu i dostosowaniu „Niebieskiego Pokoju” do wymogów wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy.
- Wspieranie działań, związanych z pomocą psychologiczną, pedagogiczną, medyczną i prawną osób – ofiar przemocy w rodzinie, zgłaszających się do organizacji pozarządowych, zajmujących się profesjonalnie tego typu działalnością.
- Zapewnienie wszystkim uczniom, w rodzinach, w których występuje problem alkoholowy, miejsc w świetlicach środowiskowych, w tym socjoterapeutycznych.
7. Wspieranie działalności świetlic w zakresie pomocy pedagogicznej i psychospołecznej oraz organizacji ferii zimowych i letnich.
Część IV
PROFILAKTYKA I EDUKACJA, W SZCZEGÓLNOŚCI DLA DZIECI
I MŁODZIEŻY. WSPIERANIE PODMIOTÓW, ZAJMUJĄCYCH SIĘ ROZWIĄZYWANIEM PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
- Zapewnienie przez Dział Profilaktyki Uzależnień MOPS wszechstronnej i pełnej informacji o możliwościach przeciwdziałania i leczenia alkoholizmu oraz zapobieganiu przemocy, a także informowanie o tych problemach w szkołach, podczas spotkań
z rodzicami. Prowadzenie stałej współpracy z lokalnymi mediami, w celu upowszechnienia informacji o problemach alkoholowych i instytucjach „pomocowych” oraz roli społeczności lokalnych w skutecznym rozwiązywaniu problemów uzależnień. - Wspieranie świetlic, działających w zakresie realizowania przez nie programów informacyjnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Zwiększenie terapeutycznej funkcji tych świetlic poprzez prowadzenie specjalistycznej terapii z dziećmi z rodzin z problemem alkoholowym.
- Prowadzenie lokalnych kampanii edukacyjnych, związanych z zagrożeniem nietrzeźwości kierowców oraz działań, polegających na:
a) współpracy z ośrodkami szkolenia kierowców w zakresie szkolenia kierowców
z problematyki alkoholowej;
b) dystrybucji wśród kierowców materiałów edukacyjnych;
c) współpracy z policją, w celu zwiększenia liczby kontroli kierowców, zakupie alkosensorów, alkotestów i narkotestów;
d) organizowanie kampanii informacyjnej, skierowanej do ogółu społeczeństwa, mającej na celu wyeliminowanie przyzwolenia na kierowanie pojazdem, nawet po niewielkim spożyciu alkoholu.
- Uczestnictwo w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej i informacyjnej, dotyczącej FAS – FETAL ALCOHOL SYNDROM (Płodowy Zespół Alkoholowy), polegającej na:
a) zwiększeniu wiedzy z zakresu szkód zdrowotnych płodu i jego uszkodzeń, spowodowanych piciem alkoholu przez ciężarną kobietę.
- Realizowanie programów profilaktycznych dla młodzieży szkolnej:
a) wspieranie szkolnych animatorów w realizacji profilaktycznych programów krajowych i autorskich w placówkach oświatowych i oświatowo-opiekuńczych;
b) organizowanie w szkołach konkursów plastycznych, quizów tematycznych
z zakresu wiedzy o problemach uzależnień i ich rozwiązywaniu
oraz promujących zdrowy styl życia; nagradzanie laureatów konkursów nagrodami rzeczowymi;
c) współuczestniczenie w realizacji programów takich jak: „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, „Alkohol – nieletnim dostęp wzbroniony!”, „Żółta linia”, „Zostań Świętym Mikołajem”,„Bezpieczne miasto”, „Bezpieczna szkoła”, „Żyj normalnie”, itp.
- Wspieranie i propagowanie atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgminazjalnych, zagrożonych problemami uzależnień, w ramach zajęć szkolnych oraz zajęć pozalekcyjnych.
- Wspieranie organizatorów kolonii i obozów ze specjalnym programem terapeutycznym, podczas ferii zimowych i letnich, dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym.
- Tworzenie warunków do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży, poprzez rozwój bazy sportowej („Skate Park”, „Parki zabaw” itp.), w tym zagospodarowanie nieczynnych obiektów sportowych, a następnie nieodpłatne udostępnianie jej dla działalności profilaktycznej.
- Wspieranie organizacji pozarządowych, skupiających dzieci i młodzież lub działających na rzecz dzieci, młodzieży i ich rodzin, w realizacji przez nie programów profilaktycznych (informacyjnych, rehabilitacyjnych, terapeutycznych i edukacyjnych) oraz w podejmowaniu działań i zadań, propagujących zdrowy styl życia.
- Przeszkolenie nauczycieli oraz wychowawców, w celu uzyskania przez nich wiedzy niezbędnej do pracy z dziećmi i rodzinami z problemem alkoholowym.
Część V
WSPIERANIE ZATRUDNIENIA SOCJALNEGO POPRZEZ POMOC
W ORGANIZOWANIU I WSPÓŁFINANSOWANIU
CENTRÓW INTEGRACJI SPOŁECZNEJ
- Prowadzenie działań, związanych z integracją społeczną osób uzależnionych
od alkoholu, mających na celu odbudowanie i podtrzymywanie umiejętności
uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych
w miejscu pracy i zamieszkania, w tym:
a) leczenie i rehabilitacja osób uzależnionych od alkoholu i członków ich
rodzin, wspomaganie działalności stowarzyszeń i klubów abstynenckich;
b) przeciwdziałanie przemocy domowej poprzez:
- współpracę z policją, sądem i prokuraturą, w celu zwiększenia skuteczności działań prewencyjnych i profilaktycznych;
- organizację prelekcji i pogadanek dla dzieci i młodzieży;
- spotkania z rodzicami w szkołach i świetlicach socjoterapeutycznych;
c) działania na rzecz pomocy dzieciom alkoholików:
- rozwijanie działalności świetlic socjoterapeutycznych i środowiskowych;
- pomoc w organizacji zajęć pozalekcyjnych;
- organizacja koloni i obozów z programami profilaktycznymi.
2. Wspieranie lecznictwa odwykowego, w celu poprawy dostępności do profesjonalnych programów terapii uzależnień, w miarę możliwości finansowych.
Część VI
DZIAŁALNOŚĆ MIEJSKIEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
1. W ramach posiedzeń Komisji jej członkowie:
a) prowadzą działania konsultacyjne z osobami uzależnionymi od alkoholu oraz członkami rodzin dotkniętych chorobą alkoholową,
b) wskazują sposoby rozwiązywania tych problemów,
c) motywują do podjęcia leczenia odwykowego,
d) udzielają pomocy rodzinom osób uzależnionych,
e) kierują wnioski do lekarza biegłego, celem wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu,
f) kierują wnioski do Sądu Rejonowego o zobowiązanie do poddania się leczeniu odwykowemu,
g) biorą udział w kontrolach przestrzegania warunków sprzedaży napojów alkoholowych,
h) opiniują wnioski w sprawie wydania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych,
i) wykonują inne prace w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Przygotowywanie projektów uchwał Rady Miejskiej, w sprawach objętych zakresem działania MKRPA.
- Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów, określonych w art. 131
i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Przygotowanie propozycji podziału środków finansowanych na realizację Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Ogłaszanie i przeprowadzanie konkursów na realizatorów wybranych zadań, zapisanych w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Stałe podnoszenie wiedzy merytorycznej i umiejętności w przeprowadzaniu interwencji członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Część VII
ZASADY WYNAGRADZANIA CZŁONKÓW MIEJSKIEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
- Wynagrodzenie za pracę dla członków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbywa się na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło,
za zadanie, powierzone przez przewodniczącego komisji, w ramach uchwalonego budżetu na ten cel. - Członkom Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przysługuje zwrot kosztów z tytułu podróży służbowej, odbytej na terenie kraju, na zasadach obowiązujących pracowników sfery budżetowej.
Metryka dokumentu
ukryjUwaga: Strona Archiwalna !
Rejestr zmian dokumentu
24.01.2008 10:29 | Edycja dokumentu (Wojciech Hada) |
---|---|
28.02.2007 11:50 | Utworzenie dokumentu. (Wojciech Hada) |