Uchwała Nr 116/XII/2003
Rady Miejskiej Jeleniej Góry
z dnia 16 września 2003
w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów po byłej jednostce wojskowej położonych przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze
Na podstawie art. 14, ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717) uchwala się co następuje:
§ 1
Przystępuje się do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów po byłej jednostce wojskowej położonych przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze.
§ 2
Granice terenu objętego planem przedstawia mapa w skali 1 : 20 000 stanowiąca załącznik graficzny do niniejszej uchwały.
§ 3
Uchyla się uchwałę Nr 732/LII/2002 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 3 września 2002 r. w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów po byłej jednostce wojskowej położonych przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze.
§ 4
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Jeleniej Góry, zobowiązując do przeprowadzenia czynności określonych w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.
UZASADNIENIE:
Dla terenu objętego projektem niniejszej uchwały była podjęta Uchwała Nr 732/LII/2002 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 3 września 2002 r. w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów po byłej jednostce wojskowej położonych przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze.
W związku z wejściem z życie od dnia 11 lipca 2003 r. ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zaistniała konieczność prowadzenia prac nad przedmiotowym planem w trybie nowej ustawy wraz z podjęciem nowej uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W związku z tym przedkładam projekt niniejszej uchwały , w której w stosunku do Uchwały Nr 732/LII/2002 wprowadzono następujące zmiany:
- zmieniono podstawę prawną z uwzględnieniem ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
- zmieniono przedmiot planu w sposób uwzględniający obecnie obowiązującą problematykę planu (rozszerzoną w stosunku do dotychczasowych unormowań),
- skorygowano załącznik graficzny o wyłączenie z obszaru objętego planem terenu Muzeum Wojska Polskiego oraz terenu mieszkaniowego.
Tytuł planu : Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów po byłej jednostce wojskowej położonych przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze.
I. Analiza dotycząca zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami „Studium” :
1) W związku z likwidacją jednostki wojskowej zajmującej tereny przy ulicy Sudeckiej zapis w planie zagospodarowania przestrzennego dot. przeznaczenia tych terenów jest nieaktualny. Wobec powyższego, zachodzi konieczność wykonania nowego planu zagospodarowania, którego ustalenia określą nowe zagospodarowanie przedmiotowego terenu.
2) Zgodnie z ustaleniami „Studium”, tereny specjalne w przypadku odstąpienia od ich dotychczasowego sposobu wykorzystania, przeznacza się w co najmniej 80% na cele publiczne. Zapis ten dotyczy zarówno całej powierzchni jednostki terenowej, jak i powierzchni terenów zurbanizowanych i powierzchni ogólnej, znajdujących się na tych terenach budynków, a także ich szacunkowej wartości. Inne niż wyżej określone nowe przeznaczenie dotychczasowych terenów specjalnych nie może być uciążliwe dla środowiska i kolidować z przeznaczeniem wskazanym w Studium dla terenów sąsiednich. Zmiana przeznaczenia, może być dokonana tylko w trybie sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ustalenie to nie dotyczy terenów zabudowanych przeznaczanych w całości na cele publiczne. Ponadto teren sąsiaduje z terenami zabudowy mieszkaniowej. Jako, że w „Studium” linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu mają charakter orientacyjny, będzie możliwość pewnych korekt w mpzp . Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostaną dostosowane do ustaleń „Studium ”.
II. Materiały geodezyjne tj. mapy sytuacyjno-wysokościowe są dostępne w Miejskim Ośrodku Geodezyjno-Kartograficznym .
III. Ustalenie niezbędnego zakresu prac planistycznych :
Zakres obowiązkowy:
1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub
różnych zasadach zagospodarowania;
2) zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego;
3) zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego;
4) zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury współczesnej,
5) wymagania wynikające z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych;
6) parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy, gabarytów budynków i wskaźników intensywności zabudowy;
7) granice i sposoby zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, w tym terenów górniczych , a także narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz zagrożonych osuwaniem się mas ziemi;
8) szczegółowe zasady i warunki scalania i podziału nieruchomości objętych planem miejscowym;
9) szczególne warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy;
10) zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej;
11) sposób i termin tymczasowego zagospodarowania , urządzania i użytkowania terenów;
12) stawki procentowe, na podstawie których ustala się opłatę, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Dodatkowo mogą zostać ustalone granice terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz terenów służących organizacji imprez masowych i granice obszarów rehabilitacji istniejącej zabudowy i infrastruktury technicznej, w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby na etapie prac planistycznych.
Metryka dokumentu
ukryjUwaga: Strona Archiwalna !
Rejestr zmian dokumentu
29.09.2003 14:04 | Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak) |
---|---|
29.09.2003 13:58 | Utworzenie dokumentu. (Tomasz Wojtczak) |