w sprawie Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok.

­

UCHWAŁA Nr 33/V/2003

Rady Miejskiej Jeleniej Góry

z dnia  28 stycznia 2003 r.

w sprawie Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok.

 

Na podstawie art. 41, ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu                    w  trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. Nr 147, poz. 1231 z 2002 r. z p. zm.)

 

 

uchwala się, co następuje:

 

§ 1

 

Uchwala się Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok – zwany dalej Programem, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2

 

Zobowiązuje się Prezydenta Miasta do przedłożenia Radzie Miejskiej, w pierwszym kwartale 2004 roku, rocznego sprawozdania z wykonania Programu.

 

§ 3

 

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta.

 

§ 4

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą  od 1 stycznia 2003 roku

i podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego.

 

 

 

 

 

 

 

Uzasadnienie

 

Art.  41   ust.  2   Ustawy  z  dnia  26  października  1982 r.  o  wychowaniu  w  trzeźwości

i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 ze zm.) nakłada na Samorządy obowiązek corocznego uchwalania programu  profilaktyki i rozwiązywania problemów  alkoholowych . Przedmiotowy  projekt  uchwały  Rady   Miejskiej oraz załączony do

niej  projekt  Miejskiego  Programu  Profilaktyki  i  Rozwiązywania   Problemów  Alkoholowych

jest  wypełnieniem   tego  nakazu  na  2003  rok.

Projekt Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zawiera  podstawowe  przedsięwzięcia  realizowane  w  2002  roku,  które wymagają kontynuacji

i  wzbogacenia  w  2003  roku  oraz  nowe  czy  też inaczej  ujęte,  dotyczące  jedynie roku  2003.

W zapisach  Programu  wyraźnie  wskazano  na  przedsięwzięcia, które mogą być finansowane ze

 środków  pozyskanych  za  wydawanie zezwoleń na handel napojami alkoholowymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik

Do Uchwały Nr 33  / V   /2003

Rady  Miejskiej   Jeleniej Góry

z dnia  28  stycznia   2003 roku

 

MIEJSKI PROGRAM

PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

NA 2003 ROK

 

 

Część I

 

ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI LECZNICTWA DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH                   I WSPÓŁUZALEŻNIONYCH OD ALKOHOLU.

 

1.Udzielenie wszechstronnego wsparcia działalności terapeutyczno-rehabilitacyjnej realizowanej przez podmioty funkcjonujące na terenie Jeleniej Góry, głównie w zakresie pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu oraz z uzależnieniem skrzyżowanym (alkohol i narkotyki).

2.Zapewnienie oferty terapeutycznej i rehabilitacyjnej w Dziale Profilaktyki Uzależnień Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (DPU MOPS).

3.Zapewnienie i usystematyzowanie działalności rehabilitacyjnej i informacyjnej (profilaktyka alkoholowa i związana z przemocą w rodzinie) w Miejskiej Izbie Wytrzeźwień (MIW) oraz w klubach trzeźwiejących alkoholików.

4.Organizowanie zajęć terapeutycznych dla osób nieletnich z rodzin, w których występuje problem alkoholowy.

5.Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności osób realizujących przedsięwzięcia z zakresu profilaktyki alkoholowej i związanej z przemocą w rodzinie.

6.Wspieranie wszelkich inicjatyw służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

 

Część II

POMOC RODZINOM, W KTÓRYCH WYSTĘPUJE PROBLEM NADUŻYWANIA ALKOHOLU, W SZCZEGÓLNOŚCI W ZAKRESIE OCHRONY PRZED PRZEMOCĄ                               I UPOWSZECHNIANIE PROGRAMÓW POMOCY WSPÓŁUZALEŻNIONYM

 

1.Zapewnienie wszechstronnej pomocy psychospołecznej i prawnej dla osób uzależnionych, współuzależnionych i zajmujących się profilaktyką alkoholową na terenie Jeleniej Góry.

2.Prowadzenie specjalistycznych, podręcznych biblioteczek, związanych z szeroko rozumianą profilaktyką alkoholową, u Koordynatora ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień oraz w DPU MOPS i MIW.

3.Współdziałanie organizacyjno-merytoryczne oraz wspieranie działalności telefonów zaufania  dla osób uzależnionych i współuzależnionych oraz dla ofiar i sprawców przemocy w rodzinie.

4.Objęcie pomocą psychologiczną, pedagogiczną, medyczną i prawną osób przyjętych do Centrum dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, przy Pogotowiu Opiekuńczym oraz zgłaszających się do organizacji pozarządowych, zajmujących się profesjonalnie tego typu działalnością.

5.Zapewnienie wszystkim uczniom, w rodzinach których występuje problem alkoholowy, miejsc w świetlicach środowiskowych, w tym i socjoterapeutycznych. Wspieranie ich działalności w zakresie pomocy pedagogicznej i psychospołecznej oraz organizacji ferii zimowych i letnich.

6.Zapewnienie profesjonalnego składu osobowego MKRPA oraz stworzenie mechanizmu stałego podnoszenia wiedzy merytorycznej i umiejętności przez jej członków.

 

 

Część III

 

PROFILAKTYKA I EDUKACJA, W SZCZEGÓLNOŚCI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. WSPIERANIE WSZELKICH PODMIOTÓW ZAJMUJĄCYCH SIĘ ROZWIĄZYWANIEM PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

1.Zapewnienie możliwości uzyskiwania wszechstronnej i pełnej informacji o możliwościach przeciwdziałania i leczenia alkoholizmu w DPU MOPS oraz w MIW.

2.Tworzenie nowych świetlic środowiskowych oraz wspieranie już działających w zakresie realizowania przez nie programów informacyjnych, edukacyjnych i opiekuńczych.

3.Realizowanie programów profilaktycznych dla młodzieży szkolnej:

1/ wspieranie szkolnych animatorów w realizacji profilaktycznych programów krajowych        i autorskich w placówkach oświatowych i oświatowo-opiekuńczych,

2/ organizowanie w szkołach: konkursów plastycznych, kwizów tematycznych i olimpiad              z zakresu wiedzy o problemach uzależnień i ich rozwiązywaniu oraz promujących zdrowy styl życia; nagradzanie laureatów konkursów nagrodami rzeczowymi.

3/ współuczestniczenie w realizacji programów typu: „Bezpieczne Miasto”, „Bezpieczna Szkoła”, „Żyj normalnie”, itp.

4.Wspieranie i propagowanie atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu przez uczniów  szkół podstawowych i ponadpodstawowych zagrożonych problemami uzależnień, w ramach zajęć szkolnych oraz zajęć pozalekcyjnych, a także w czasie ferii zimowych i letnich  organizowanych  przez  szkoły i świetlice środowiskowe, oraz  inne  podmioty działające na terenie miasta.

5.Tworzenie warunków dla atrakcyjnego spędzania wolnego czasu  przez  dzieci  i  młodzież, w tym i na szkolnych obiektach sportowych – dofinansowanie ich remontów i bieżącego utrzymania.

6.Wspieranie organizacji pozarządowych skupiających dzieci i młodzież lub działających na rzecz dzieci, młodzieży i ich rodzin, w realizacji przez nie programów profilaktycznych (informacyjnych, rehabilitacyjnych, terapeutycznych i edukacyjnych) oraz w podejmowaniu działań i zadań propagujących zdrowy styl życia.

7.Współpraca z lokalnymi mediami, zmierzająca do upowszechnienia informacji o problemach alkoholowych i instytucjach „pomocowych” oraz o roli społeczności lokalnych w skutecznym  rozwiązywaniu problemów uzależnień.

 

Część IV

 

DZIAŁALNOŚĆ MIEJSKIEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

 

1.Przygotowanie projektu uchwały RM w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży.

 

2.Przygotowanie projektu uchwały RM w sprawie określenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta

 

3.Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

 

4.Opiniowanie wniosków o sprzedaż napojów alkoholowych pod względem ich zgodności z określonymi uchwałami Rady Miejskiej.

 

5.Przygotowanie propozycji podziału środków finansowych na realizację zadań MPPiRPA.

 

6.Wykonywanie zadań, związanych z członkostwem MKRPA ma charakter pracy społecznej.

 

7.Powierzenie specjalnych zadań, wymagających szczególnie dużego nakładu pracy, może odbyć się wyjątkowo w drodze umowy o dzieło lub umowę – zlecenie. Członek Komisji nie może otrzymać, za wykonane zadanie, kwoty wyższej od 1000 zł w roku kalendarzowym.

 

8.Członkowi Komisji przysługuje zwrot kosztów podróży w oparciu o obowiązujące przepisy.

 

 

 

 

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

Tytuł dokumentu:w sprawie Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok.
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miasta Jelenia Góra Uwaga: Strona Archiwalna !
Informację opublikował:Tomasz Wojtczak
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:24.06.2003 16:43

Rejestr zmian dokumentu

pokaż
ukryj
30.06.2003 09:14 Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak)
30.06.2003 09:10 Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak)
30.06.2003 09:06 Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak)
30.06.2003 08:43 Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak)
27.06.2003 15:13 Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak)
24.06.2003 16:46 Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak)
24.06.2003 16:43 Utworzenie dokumentu. (Tomasz Wojtczak)