Regulamin przewozu osób i bagażu ręcznego

  pojazdami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze

 

Rozdział 1

Przepisy ogólne

 § 1

1. Niniejszy regulamin wydany na podstawie art. 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 50 poz. 601 ze zmianami) określa warunki przewozu osób i bagażu ręcznego w lokalnej komunikacji zbiorowej na terenie miast i gmin obsługiwanych przez Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze.

2. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

    a) pojeździe - rozumie się przez to autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze,

 b) MZK - rozumie się przez to Miejski Zakład Komunikacyjny w Jeleniej Górze,

    c) przewozie - rozumie się przez to przewóz osób i bagażu ręcznego realizowany przez MZK w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 50 poz. 601 ze zmianami),

   d) taryfie przewozu - rozumie się przez to obowiązującą „Taryfę przewozu osób i bagażu pojazdami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze” uchwaloną przez Radę Miejską Jeleniej Góry.

 § 2

1. Pasażerowie korzystający z przewozu oraz kierujący pojazdem, personel nadzoru ruchu       i kontrolerzy biletów obowiązani są do przestrzegania przepisów określających warunki przewozu osób i bagażu ręcznego w lokalnej komunikacji zbiorowej.

2. Nieznajomość przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności za ich naruszenie.

 § 3

1.   Kierujący pojazdami, personel nadzoru ruchu i kontrolerzy biletów obowiązani są do udzielania, na żądanie pasażera, informacji dotyczących przewozu, w szczególności co do czasu odjazdu pojazdu z przystanku, kierunku jazdy, obowiązujących cenach  i rodzajach biletów, uprawnieniach do przejazdów bezpłatnych i ulgowych itp.

2.    Uwagi i wskazówki kierujących pojazdami oraz personelu nadzoru ruchu i kontrolerów biletów powinny być kierowane do pasażerów w sposób taktowny i uprzejmy.

3.    W każdym pojeździe powinna znajdować się informacja, gdzie i do kogo pasażerowie mogą kierować skargi i wnioski dotyczące działalności MZK.

4.     W czasie pełnienia służby, na żądanie pasażerów, kierujący pojazdami oraz kontrolerzy biletów obowiązani są podać swój numer służbowy a w razie zapytania wskazać miejsce składania skarg i wniosków.

§ 4

Pasażer odpowiada wobec MZK za szkody powstałe wskutek uszkodzenia lub zanieczyszczenia z jego winy pojazdu lub innych urządzeń komunikacyjnych.

§ 5

1. MZK nie odpowiada za szkody powstałe wskutek przerw w ruchu albo zmian kierunku jazdy pojazdu spowodowanych siłą wyższą, przyczynami natury techniczno-eksploatacyjnej, zarządzeniem organów ruchu drogowego lub innych uprawnionych organów.

2. W razie awarii lub uszkodzenia pojazdu w czasie jazdy, pasażerowi posiadającemu ważny bilet przysługuje prawo kontynuowania jazdy na podstawie tego samego biletu następnym pojazdem tej samej linii lub innej linii normalnej przebiegającej tą samą trasą albo pojazdem zastępczym podstawionym przez MZK.

§ 6

1. Znalazca rzeczy zagubionej w pojeździe oraz pomieszczeniach i urządzeniach związanych z przewozem autobusami (przystanki i inne obiekty MZK w Jeleniej Górze) na podstawie art. 188 Kodeksu cywilnego powinien niezwłocznie po znalezieniu przekazać tę rzecz kierującemu pojazdem lub do biura rzeczy znalezionych (po godz. 14:30 i w dni wolne od pracy dyspozytorowi ruchu) znajdującego się w Jeleniej Górze przy ul. Wolności 145 za pokwitowaniem.

2.     Znalazcy przysługuje prawo sprawdzenia, czy rzecz ta została przekazana do biura rzeczy znalezionych.

                                        

Rozdział 2

Przewóz osób

 § 7

MZK obowiązany jest do publikowania informacji o taryfie przewozu, kategoriach osób uprawnionych do przejazdów bezpłatnych i ulgowych na terenie obsługiwanym przez MZK oraz o wysokości opłaty dodatkowej za przejazd bez ważnego biletu.

§ 8

1.     Wsiadanie do pojazdu i wysiadanie z niego dozwolone jest tylko na przystankach i po całkowitym zatrzymaniu pojazdu.

2.     Wsiadanie do pojazdu odbywa się przednimi drzwiami – zasada ta nie jest stosowana    w przypadkach zwiększonej liczby osób wsiadających i wysiadających.

3.     Kierujący pojazdem po wykonaniu obowiązkowych czynności na przystanku końcowym obowiązany jest niezwłocznie podjechać pojazdem na przystanek początkowy w celu umożliwienia zajęcia miejsca w pojeździe.

4.     Pasażerowie nie powinni utrudniać wejścia i wyjścia z pojazdu innym pasażerom.

 § 9

Dla bezpieczeństwa pasażerowie zajmujący miejsca stojące w czasie jazdy powinni trzymać się uchwytów lub poręczy.

 § 10

Pasażer zamierzający wysiąść na przystanku obowiązany jest uprzedzić o tym kierującego pojazdem poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku sygnalizującego.

 

§ 11

1.     Ruszenie z przystanku może nastąpić dopiero po uprzednim upewnieniu się przez kierującego pojazdem, że nikt z oczekujących nie wchodzi do pojazdu i nikt z pasażerów nie wychodzi oraz po zamknięciu wszystkich drzwi.

2.     Kierujący pojazdem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych - na prośbę osoby niepełnosprawnej obowiązany jest do udzielenia jej pomocy w zajęciu miejsca w pojeździe i jego opuszczeniu. 

 

§ 12

1.     W pojazdach wyznaczone są odpowiednio oznakowane miejsca:                       

a)     dla osób z dzieckiem na ręku (dotyczy także kobiet ciężarnych),

b)    dla inwalidów.

2. Pasażer, który zajmuje miejsce oznaczone znakiem graficznym (piktogramem) „dla inwalidy”, „dla osób z dzieckiem na ręku”, obowiązany jest zwolnić to miejsce dla osób uprawnionych.

§ 13

1.     Przewóz osób i bagażu może odbywać się wyłącznie na podstawie ważnych biletów  z nadrukiem „MZK Jelenia Góra”.

2.     Pasażer po wejściu do pojazdu powinien okazać kierującemu pojazdem, jako osobie upoważnionej do kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu: bilet jednorazowy (po okazaniu biletu pasażer zobowiązany jest do jego niezwłocznego skasowania), ważny bilet okresowy imienny lub na okaziciela, czy też dokument uprawniający do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego.

3.     Pasażer nie posiadający ważnego biletu okresowego imiennego lub na okaziciela, czy też uprawnienia do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego, po wejściu do pojazdu jest zobowiązany niezwłocznie skasować bilet zakupiony w przedsprzedaży lub zakupić bilet u kierowcy.

4.     Bilety u kierującego pojazdem prosimy nabywać za odliczoną gotówkę i podczas postoju pojazdu na przystanku.

                           § 14

Kierujący pojazdem może odmówić przewozu osób:

a)     nietrzeźwych i odurzonych,

b)    zachowujących się agresywnie wobec współpasażerów, kierującego pojazdem, personelu nadzoru ruchu lub kontrolerów biletów,

c)     wzbudzających odrazę brudem lub niechlujstwem,

d)    mogących zabrudzić innych pasażerów,

e)     które z innych powodów są niebezpieczne lub uciążliwe dla współpasażerów,

f)      nie przestrzegających obowiązujących przepisów prawnych.

§ 15

1. Zabronione jest:

1)     wsiadanie (wskakiwanie) do pojazdu i wysiadanie (wyskakiwanie) z niego w czasie jazdy,

2)     otwieranie drzwi pojazdu podczas jazdy,

3)     dawanie nieuzasadnionego sygnału odjazdu lub zatrzymania pojazdu,

4)     zanieczyszczanie i zaśmiecanie pojazdu oraz niszczenie jego urządzeń i wyposażenia,

5)     wychylanie się z pojazdu i opieranie się o drzwi (przebywanie na stopniach pojazdu grozi wypadnięciem podczas jazdy i możliwością doznania urazów podczas zamykania i otwierania drzwi),

6)     siadanie na barierkach ochronnych przegubu pojazdu,

7)     palenie tytoniu w pojeździe,

8)     spożywanie artykułów żywnościowych (np. lodów, hamburgerów,  hot-dogów, frytek, nasion słonecznika itp.) mogących zabrudzić innych pasażerów lub zanieczyścić wnętrze pojazdu,

9)           spożywanie w pojeździe napojów alkoholowych, w tym również piwa,

10)      wchodzenie do pojazdu w łyżworolkach , wrotkach, itp.,

11)      granie na instrumentach muzycznych, korzystanie z radioodbiorników lub zakłócanie w inny sposób spokoju w pojeździe,

12)      żebranie w pojeździe i na przystankach,

13)      wyrzucanie jakichkolwiek przedmiotów z pojazdu w czasie jazdy lub na postoju,

14)      wykonywanie czynności mogących narazić współpasażerów na szkody lub obrażenia,

15)      czepianie się i jazda na zewnętrznych częściach pojazdu,

16)      zajmowanie miejsca w pobliżu kierującego pojazdem w sposób ograniczający jego pole widzenia,

17)      zachowywanie się w sposób utrudniający kierującemu prowadzenie pojazdu,

18)      zajmowanie miejsca z prawej strony kierującego pojazdem,

19)      umieszczanie na miejscach przeznaczonych do siedzenia pasażerów, zwierząt              i przedmiotów mogących je uszkodzić lub zanieczyścić,

20)      wykonywanie innych czynności niedozwolonych w miejscach publicznych,

21)      przewożenie osób w kabinie kierującego pojazdem.

2. Kierującemu pojazdem zabrania się palenia tytoniu w pojeździe a podczas jazdy prowadzenia rozmów (w tym przez telefony komórkowe), spożywania posiłków, picia napojów.

 § 16

1. Osoby, które nie przestrzegają obowiązujących przepisów i pomimo upomnienia nie stosują się do wskazówek i żądań kierującego pojazdem, personelu nadzoru ruchu lub kontrolerów biletów, obowiązane są opuścić pojazd na ich żądanie na najbliższym przystanku.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w celu uzyskania pomocy, kierujący pojazdem może zjechać z trasy przejazdu do najbliższego komisariatu Policji lub Straży Miejskiej (wezwać Policję lub Straż Miejską za pośrednictwem dyspozytora).

3. Pasażerowi w przypadku, o którym mowa w pkt. 1 nie przysługuje zwrot ceny biletu.

 

Rozdział 3

Przewóz bagażu ręcznego

 

§ 17

1. Pasażerowie mogą przewozić w pojazdach bagaż ręczny, jeżeli istnieje możliwość takiego umieszczenia go w pojeździe, aby nie utrudniał przejścia i nie narażał na zanieczyszczenie odzieży innych pasażerów, nie zasłaniał widoczności kierującemu pojazdem, nie zagrażał bezpieczeństwu ruchu itp.

2. Dopuszcza się do przewozu większe psy przy zachowaniu następujących warunków:

    a)  jeden pies pod opieką pełnoletniego pasażera,

    b) przewożący psa posiada jego aktualne świadectwo szczepienia,

    c) pies jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec.

3. Małe zwierzęta pokojowe, jeżeli nie są uciążliwe dla podróżnych  (np. z powodu hałasu, zapachu) mogą być przewożone w odpowiednim opakowaniu (w koszach, skrzynkach, klatkach), zabezpieczającym przed wyrządzeniem szkody podróżnym lub zanieczyszczeniem pojazdu.

4. Bagażu i zwierząt nie można umieszczać na miejscach przeznaczonych do siedzenia.

§ 18

1.     Opłacie za bagaż, w wysokości określonej obowiązującą taryfą przewozu, podlegają przedmioty stanowiące bagaż ręczny, którego suma: długości, wysokości i szerokości przekracza 120 cm oraz większe psy, przewożone na zasadach określonych w §17 ust. 2    i plecaki ze stelażem bez względu na wymiary.

2.     W przypadku przewozu bagażu podlegającego opłacie, obowiązuje skasowanie oddzielnego biletu za każdą sztukę przewożonego bagażu.

3.     Nie podlega opłacie za bagaż przewóz:

a)     przedmiotu stanowiącego bagaż ręczny, którego suma: długości, wysokości i szerokości nie przekracza 120 cm,

b)    wózka dziecięcego, gdy wózek przewozi osoba podróżująca z dzieckiem w wieku do    4 lat (osoby przewożące dzieci w wózkach dziecięcych obowiązane są do ich zabezpieczenia przed wypadnięciem z wózka),

c)     wózka inwalidzkiego, na którym przemieszcza się inwalida,

d)    instrumentu muzycznego i sztalugi malarskiej przewożonej przez ucznia lub studenta - za okazaniem ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej,

e)     małego zwierzęcia trzymanego na rękach,

f)      psa - przewodnika, towarzyszącego osobie niewidomej.

4.     Za każdą przewożoną sztukę bagażu, podlegającą opłacie, pasażer obowiązany jest uiścić opłatę w wysokości ustalonej w taryfie przewozu.

5.     Bilety okresowe ważne 2 dni uprawniają do bezpłatnego przewozu jednej sztuki bagażu ręcznego.

 

§ 19

Niedozwolone jest przewożenie w pojazdach:

1)     psów nie mających założonego kagańca, nie trzymanych na smyczy i bez aktualnego świadectwa szczepienia psa,

2)     niebezpiecznych lub uciążliwych zwierząt,

3)     rowerów i przedmiotów nie stanowiących bagażu ręcznego (rowery można przewozić  wyłącznie w autobusach odpowiednio oznakowanych i wskazanych w rozkładzie jazdy za odpłatnością ustaloną przez Dyrektora MZK),

4)     przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała lub odzieży, albo które mogą uszkodzić lub zanieczyścić pojazd (np: ostrych narzędzi lub otwartych naczyń ze smarami, farbami itp.),

5)    przedmiotów cuchnących, zapalnych, łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących oraz innych materiałów niebezpiecznych,

6)     przedmiotów wywołujących uczucie odrazy,

7)     nabitej broni (nie dotyczy osób uprawnionych do jej noszenia ze względu na pełnione funkcje).

 

§ 20

1. Nadzór nad przewożonym bagażem i zwierzętami należy do pasażera.

2. Za bagaż taki i zwierzęta MZK odpowiada tylko w przypadku, gdy szkoda powstała z jego winy.

3. Pasażer odpowiada za wszelkie szkody powstałe z jego winy w związku z przewozem bagażu lub zwierząt.

 Rozdział 4

Kontrola biletów

 § 21

1.     Kontrolerzy biletów, kierujący pojazdami i personel nadzoru ruchu upoważnieni są do dokonywania kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu.  

2.     Pasażer zobowiązany jest posiadać ważny bilet przez cały czas jazdy i okazywać go lub wręczać na żądanie osób uprawnionych do kontroli biletów.

3.     Bilet jest ważny tylko w tym autobusie, w którym został skasowany (z wyłączeniem biletów okresowych na okaziciela).

4.     Pasażer nie może odstępować skasowanego biletu innej osobie.

 

§ 22

1.     Bilet zniszczony lub bez nadruku „MZK Jelenia Góra” jest nieważny.

2.     Nie można legitymować się biletem przed jego skasowaniem jako ważnym biletem uprawniającym do przejazdu.

3.     Bilety jednorazowe z oberwanymi grzbietami (skrócone) są nieważne.

 

§ 23

1.     Podczas kontroli biletów pasażer obowiązany jest bez wezwania okazać, a na prośbę osoby kontrolującej wręczyć: bilet (w przypadku korzystania z przejazdu ulgowego bilet wraz     z dokumentem uprawniającym do przejazdu ulgowego), a osoba korzystająca z przejazdu bezpłatnego dokument uprawniający do przejazdu bezpłatnego.   

2.     Pasażer, który podczas kontroli biletów nie może okazać ważnego biletu za przejazd (przewóz bagażu) lub dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego bądź ulgowego, obowiązany jest do uiszczenia należności przewozowej i opłaty dodatkowej     w wysokości określonej taryfą przewozu.

3. W przypadku odmowy uiszczenia żądanych opłat kontroler wzywa pasażera do okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości i na jego podstawie sporządza dokument stanowiący dowód jazdy bez ważnego biletu.

4. Podczas wykonywania przez kontrolera czynności związanych z wypisywaniem druku opłaty dodatkowej lub spisywania danych z dokumentu tożsamości, pasażer powinien oczekiwać w pojeździe do czasu zakończenia wykonywania tych czynności.

5. Odmowa uiszczenia opłat lub okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości uzasadnia wezwanie Policji lub Straży Miejskiej.

 

§ 24

Bilety lub legitymacje, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że są sfałszowane, kontroler biletów zatrzymuje za pokwitowaniem.

                              

§ 25

W przypadku częściowego wykorzystania biletu pasażerowi nie przysługuje zwrot należności za niewykorzystane przejazdy.

 

Rozdział 5

Postanowienia końcowe

 

§ 26    

1. Odwołania i wyjaśnienia w sprawach związanych z kontrolą biletów rozpatrują: w miejscu siedziby Dyrektorzy Firm uprawnionych do kontroli biletowych w autobusach MZK Jelenia Góra oraz Kierownik Działu Marketingu MZK w Jeleniej Górze ul. Wolności 145 w dni robocze w godz. 8:00-14:00.

2. Dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przyjmuje w sprawach skarg i wniosków w każdy poniedziałek w godz. 9:30 - 12:00 w Jeleniej Górze przy ul. Wolności 145.

3. Kierownicy działów przyjmują osoby składające skargi i wnioski w dni robocze w godz. 6:30 - 14:00.

4. W soboty skargi i wnioski przyjmuje dyżurujący pracownik spośród osób na stanowiskach kierowniczych i samodzielnych w godz. 6:30 - 14:30.

5. Przez całą dobę skargi i wnioski można także składać u dyspozytora MZK.

6. Skargi i wnioski w sprawach związanych z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej mogą być wnoszone pisemnie, telefonicznie, pocztą elektroniczną, faxem, telegraficznie lub ustnie.

 

§ 27

W sprawach nieuregulowanych regulaminem znajdują zastosowanie przepisy „Taryfy przewozu osób i bagażu pojazdami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze” oraz ustawy Prawo przewozowe.

 

Rozdział 6

Pouczenie prawne

 

Wybrane przepisy prawne.

 

I. Ustawa z 15 listopada 1984 r. „Prawo przewozowe”:

 

„Art. 33a 1. Przewoźnik lub osoba przez niego upoważniona, legitymując się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu, może dokonywać kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu.

      2. Identyfikator, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać co najmniej następujące informacje:

1)     nazwę przewoźnika,

2)     numer identyfikacyjny osoby dokonującej kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu,

3)     zdjęcie kontrolującego,

4)     zakres upoważnienia,

5)     okres ważności,

6)     pieczęć i podpis wystawcy (przewoźnika).

       3. W razie stwierdzenia braku odpowiedniego dokumentu przewozu albo dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego, przewoźnik lub osoba przez niego upoważniona powinni pobrać właściwą należność i opłatę dodatkową.

       4. Przewoźnik lub osoba przez niego upoważniona ma prawo:

1)     w razie odmowy zapłacenia należności  - żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego,

2)     w razie odmowy zapłacenia należności i niemożności ustalenia tożsamości podróżnego – zwrócić się do funkcjonariusza Policji i innych organów porządkowych, które mają, zgodnie z przepisami prawa, uprawnienia do ustalania tożsamości osób, o podjęcie czynności zmierzających do ustalenia tożsamości podróżnego,

3)     w razie uzasadnionego podejrzenia, że dokument przewozu albo dokument uprawniający do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego jest podrobiony lub przerobiony – zatrzymać dokument za pokwitowaniem i przesłać go do wystawcy.”

 

II. Uchwała Nr 27/VII/2007 Rady Miejskiej Miasta Jeleniej Góry z dnia 27 lutego 2007 r. w sprawie „Taryfy przewozu osób i bagażu pojazdami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze”. 

 

R O Z D Z I A Ł  X

Opłaty dodatkowe.

                        

§ 31

1. MZK w Jeleniej Górze jest uprawniony do kontroli biletów i pobierania opłat dodatkowych.

2. Uprawnienie to MZK w Jeleniej Górze może przekazać: osobom fizycznym, prawnym lub innym podmiotom nie posiadającym osobowości prawnej.

 

§ 32

1. Podczas kontroli biletów pasażer obowiązany jest bez wezwania okazać, a na prośbę osoby kontrolującej wręczyć: bilet (w przypadku korzystania z przejazdu ulgowego bilet wraz z dokumentem poświadczającym uprawnienie do przejazdu ulgowego), a osoba korzystająca z przejazdu bezpłatnego dokument poświadczający uprawnienie do przejazdu bezpłatnego.

2. W razie stwierdzenia braku ważnego biletu lub dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu bądź przewozu bagażu podlegającego opłacie bez właściwego biletu: MZK lub podmioty przez niego upoważnione pobierają właściwą należność za przewóz i opłatę dodatkową (określone w zał. nr 1 do niniejszej taryfy) albo wystawiają wezwanie do zapłaty.

 

§ 33

1. Opłata dodatkowa za:

1) przejazd bez ważnego biletu - wynosi 50-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze,

2) przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu - wynosi 40-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze,

3) przejazd na podstawie biletu okresowego imiennego bez wpisanego trwale numeru legitymacji do biletu okresowego imiennego lub z numerem legitymacji wpisanym           w sposób nietrwały - wynosi 25-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK     w Jeleniej Górze,

4) przewóz bez biletu bagażu podlegającego opłacie lub wyłączonego z przewozu albo dopuszczonego do przewozu na warunkach szczególnych bez zachowania tych warunków - wynosi 20-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze,

5) przejazd z biletem ulgowym bez uprawnienia do przejazdów ulgowych w autobusach linii pośpiesznej (nocnej) przez osoby posiadające uprawnienie do przejazdów ulgowych w autobusach linii normalnych lub przejazd bez biletu bez uprawnienia do przejazdów bezpłatnych w autobusach linii pośpiesznej (nocnej) przez osoby posiadające uprawnienie do przejazdów bezpłatnych w autobusach linii normalnych - wynosi 10-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK   w Jeleniej Górze, w przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w terminie 7 dni (50-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze po upływie terminu 7 dni),

6) spowodowanie zatrzymania lub zmiany trasy autobusu bez uzasadnionej przyczyny - wynosi 150-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego obowiązującego w MZK w Jeleniej Górze, uprawnionym do jej nakładania jest Dyrektor MZK w Jeleniej Górze.

2. 2. 2. Opłata manipulacyjna wynosi 10% opłaty dodatkowej ustalonej w sposób określony w pkt 1 ppkt 1-4.

 

§ 34

1. Stosuje się 60% zniżkę w przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w dniu wystawienia (lub w najbliższym dniu roboczym) dokumentu określającego jej wysokość (zniżka nie dotyczy opłat dodatkowych określonych w § 33 pkt 1 ppkt 5 i 6).

2. Po upływie terminu określonego w pkt 1 stosuje się 30% zniżkę w przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej przed upływem 7 dni od daty wystawienia dokumentu określającego jej wysokość (zniżka nie dotyczy opłat dodatkowych określonych w § 33 pkt 1 ppkt 5 i 6).

3. W przypadku uiszczenia opłaty dodatkowej w formie bezgotówkowej decyduje data wystawienia dyspozycji.

 

§ 35

1. Pobrana należność za przewóz i opłata dodatkowa po uiszczeniu opłaty manipulacyjnej podlegają zwrotowi, a w przypadku wezwania do zapłaty - umorzeniu, w przypadku udokumentowania przez podróżnego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia przewozu, uprawnień do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu.

2. W razie posiadania przez podróżnego ważnego biletu zakupionego przed kontrolą biletów, a którego nie miał podczas przejazdu, do zwrotu i umarzania należności za przewóz i opłaty dodatkowej stosuje się przepis pkt 1.

 

§ 36

Pasażer ma prawo wniesienia odwołania od nałożonej opłaty dodatkowej w terminie i na zasadach określonych w dokumencie zobowiązującym do uiszczenia tej opłaty.

 

§ 37

W przypadku nie uiszczenia opłaty dodatkowej pasażer obowiązany jest do okazania dokumentu tożsamości w celu dochodzenia roszczenia.

 § 38

Podczas wykonywania przez kontrolera czynności związanych z wypisywaniem druku opłaty dodatkowej lub spisywania danych z dokumentu tożsamości, pasażer powinien oczekiwać w pojeździe do czasu zakończenia wykonywania tych czynności.

 

§ 39

1. Przewoźnik lub osoba przez niego upoważniona ma prawo w razie odmowy zapłacenia należności i niemożności ustalenia tożsamości podróżnego - zwrócić się do funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, które mają, zgodnie  z przepisami prawa, uprawnienia do ustalania tożsamości osób, o podjęcie czynności zmierzających do ustalenia tożsamości podróżnego.

2. Jeśli w trakcie wykonywania czynności, o których mowa w pkt 1, zachodzi konieczność zatrzymania lub zmiany trasy autobusu, pasażer, z którego przyczyny to nastąpiło obowiązany jest uiścić opłatę dodatkową określoną  w § 33 pkt 1 ppkt 6 taryfy.”

 

III. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń (Dz.. U. Nr 12, poz.114 ze zmianami)

 

„Art. 121 § 1.  Kto, pomimo nie uiszczenia dwukrotnie nałożonej na niego kary pieniężnej określonej w taryfie, po raz trzeci w ciągu roku bez zamiaru uiszczenia należności wyłudza przejazd koleją lub innym środkiem lokomocji, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”                  

 

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:
Regulamin przewozu osób i bagażu pojazdami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miasta Jelenia Góra
Uwaga: Strona Archiwalna !
Informację opublikował:
Data publikacji:
09.07.2004 13:52
Informację aktualizował:
Data aktualizacji:
20.04.2007 13:05

Rejestr zmian dokumentu