PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI
Sprawy podatku od nieruchomości załatwia:
Wydział Finansowy
ul.Sudecka 29 pokój nr 36
Telefon 0 75 75 46 238
email: podatki_um@jeleniagora.pl
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych ( jednolity tekst: Dz. U. z 2006r. Nr 121 poz. 844 ze zmianami )
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych, w tym spółkach nieposiadających osobowości prawnej, będących:
- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- użytkownikami wieczystymi gruntów,
- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie :
- wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
- jest bez tytułu prawnego
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają:
- grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej
- pod warunkiem wzajemności - nieruchomości będące własnością państw obcych lub organizacji międzynarodowych albo przekazane im w użytkowanie wieczyste, przeznaczone na siedziby przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i innych misji korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych,
- grunty pod wodami powierzchniowymi, płynącymi i kanałami żeglownymi, z wyjątkiem jezior oraz gruntów zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych,
- grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi,
- nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich,
- grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle- z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych.
Podstawę opodatkowania stanowi:
1) dla gruntów - powierzchnia,
2) dla budynków lub ich części - powierzchnia użytkowa,
3) dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. Jeżeli budowla jest przedmiotem umowy leasingu i odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku jej przejęcia przez właściciela, do celów określenia podstawy opodatkowania przyjmuje się wartość początkową przed zawarciem pierwszej umowy leasingu, zaktualizowaną i powiększoną o dokonane ulepszenia oraz niepomniejszoną o spłatę wartości początkowej. Jeżeli od budowli lub ich części, nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych - podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego.
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek.
Osoby fizyczne, są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania.
Obowiązek składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień na mocy przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Do pobrania wzory:
Podatek jest płatny w ratach, w terminach:
I rata do dnia 15 marca
II rata do dnia 15 maja
III rata do dnia 15 września
IV rata do dnia 15 listopada każdego roku podatkowego.
Wpłat podatku od nieruchomości należy dokonywać w kasach Urzędu Miasta znajdujących się przy ulicy Sudeckiej 29 i Plac Ratuszowy 58, czynnych w godzinach od 7 30 do 15 30 lub na rachunek bankowy:
BANK MILLENNIUM S.A I ODDZIAŁ JELENIA GÓRA
ul.Piłsudskiego 35
58-500 Jelenia Góra
NR 98 1160 2202 0000 0000 6011 5566.
Uwaga !
Uiszczając podatek za pośrednictwem banku należy pamiętać, aby dokładnie wypełnić przelew. Zaznaczyć dokładnie ”podatek od nieruchomości” oraz oznaczyć okres (ratę), na który ma zostać zaksięgowana wpłata, starannie opisać dane podatnika.
Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe są obowiązane:
1) składać, w terminie do dnia 15 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku,
2) odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia zdarzenia, powodującego zmianę wysokości podatku w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia,
3) wpłacać obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca.
Obowiązek składania deklaracji na podatek od nieruchomości, dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień na mocy przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Wzór deklaracji na podatek od nieruchomości jest do pobrania tutaj oraz w formie załącznika na dole strony.
Uchwała w sprawie stawek podatku od nieruchomości jest do pobrania tutaj lub w formie załącznika na dole strony.
Zwalnia się od podatku od nieruchomości:
transporcie kolejowym oraz zajęte pod nie grunty, jeżeli:
portów i przystani morskich oraz zajęte pod nie grunty;
przystanią morską, pozyskane na potrzeby rozwoju portu lub przystani morskiej,
zajęte na działalność określoną w statucie tego podmiotu, położone w granicach
portów i przystani morskich - od pierwszego dnia miesiąca następującego po
miesiącu, w którym podmiot ten wszedł w ich posiadanie - nie dłużej niż przez okres
5 lat, z wyjątkiem gruntów zajętych przez podmiot inny niż podmiot zarządzający
portem lub przystanią morską;
rolniczej,
statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania,
nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu, z wyjątkiem wykorzystywanych do
prowadzenia działalności gospodarczej, oraz grunty zajęte trwale na obozowiska i
bazy wypoczynkowe dzieci i młodzieży;
utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem
także budynki i budowle trwale związane z gruntem, służące bezpośrednio osiąganiu
celów z zakresu ochrony przyrody - w parkach narodowych oraz w rezerwatach
dopływie lub odpływie wód powierzchniowych oraz grunty zajęte pod sztuczne
zbiorniki wodne;
międzywalach, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej
przez inne podmioty niż spółki wodne, ich związki oraz związki wałowe;
z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej;
produkcyjnych, którzy spełniają jeden z warunków:
c) są niepełnosprawnymi o znacznym lub umiarkowanym stopniu
niepełnosprawności,
niezdolnymi do samodzielnej egzystencji;
norm powierzchni ustalonych w przepisach Prawa budowlanego dla altan i obiektów
gospodarczych, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą;
grup, wykorzystywane wyłącznie na prowadzenie działalności w zakresie sprzedaży
produktów lub grup produktów wytworzonych w gospodarstwach członków grupy lub
w zakresie określonym w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach
producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88,
poz. 983, z późn. zm.), zgodnie z jej aktem założycielskim;
działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.
gospodarczą;
i niepubliczne, oraz organy prowadzące te szkoły, placówki i zakłady, z tytułu
zarządu, użytkowania lub użytkowania wieczystego nieruchomości szkolnych;
zwolnienie nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność
gospodarczą inną niż działalność oświatowa;
opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą;
zakresie przedmiotów opodatkowania zgłoszonych wojewodzie, jeżeli zgłoszenie
zostało potwierdzone decyzją w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej
lub zakładu aktywności zawodowej albo zaświadczeniem - zajętych na prowadzenie
tego zakładu, z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania znajdujących się w
posiadaniu zależnym podmiotów niebędących prowadzącymi zakłady pracy
chronionej lub zakłady aktywności zawodowej;
na działalność gospodarczą;
określonych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania
działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 179, poz. 1484 oraz z 2006 r. Nr 107, poz. 723)
w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań
i prac rozwojowych;
działalność gospodarczą.
określone w ust. 1 oraz w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie
ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw.
Uchwałą z dnia 22 maja 2007r. Rada Miejska Jeleniej Góry wprowadzila zwolnienie od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorcow tworzących nowe miejsca pracy. Uchwała jest dostępna tutaj lub w formie załącznika na dole strony.
Metryka dokumentu
ukryjUwaga: Strona Archiwalna !