UCHWAŁA NR 179/XXVII/2008
RADY MIEJSKIEJ JELENIEJ GÓRY
z dnia 13 maja 2008 r.
w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej
w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości.
Na podstawie przepisu art. 18 ust.2 pkt 8 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia
8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst: Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz.1591
z późn.zm.), art.7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (jednolity tekst: Dz. U. z 2006r. Nr 121, poz. 844 z późn.zm), § 1 i § 11 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2007r. w sprawie udzielania przez gminy zwolnień od podatku od nieruchomości, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz.U. Nr 138, poz. 969) uchwala się, co następuje:
§ 1
1. Zwolnienie od podatku od nieruchomości odpowiada ramowym warunkom udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej, do której mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1628/2006 z dnia 24 października 2006r. w sprawie stosowania art.87 i 88 Traktatu w odniesieniu do regionalnej pomocy inwestycyjnej (Dz.Urz.UE L 302 z 1.11.2006, str.29).
2. Pomoc na podstawie uchwały będzie udzielana zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2007r. w sprawie udzielania przez gminy zwolnień od podatku od nieruchomości, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz.U. Nr 138, poz.969), zwanego dalej „rozporządzeniem”.
§ 2
1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości, w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej nowo wybudowane budynki i budowle, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, stanowiące nowe inwestycje w rozumieniu § 4 pkt 1 „rozporządzenia”, będące w posiadaniu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na terenie Jeleniej Góry.
2. Za nowo wybudowane budynki i budowle, uważa się takie, których budowa została rozpoczęta po wejściu w życie niniejszej uchwały.
3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 przysługuje, jeżeli w wyniku nowej inwestycji nastąpiło utworzenie co najmniej 20 miejsc pracy na terenie Jeleniej Góry, a zwiększony poziom zatrudnienia zostanie utrzymany przez cały okres zwolnienia.
4. Nowa inwestycja musi być realizowana przez podatnika podatku od nieruchomości, który będzie korzystał ze zwolnienia.
§ 3
Zamiar korzystania z regionalnej pomocy inwestycyjnej przedsiębiorca winien zgłosić w organie podatkowym w formie pisemnej, na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do uchwały.
§ 4
1. Zakończenie nowej inwestycji musi nastąpić nie później niż w ciągu dwóch lat od dnia zgłoszenia organowi podatkowemu zamiaru korzystania z pomocy.
2. Fakt zakończenia inwestycji przedsiębiorca winien zgłosić w organie podatkowym w formie pisemnej, na formularzu stanowiącym załącznik nr 5 do uchwały.
§ 5
Po zakończeniu nowej inwestycji przedsiębiorca zobowiązany jest do przedłożenia organowi podatkowemu:
1) informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1,
w przypadku osób fizycznych lub deklaracji na podatek od nieruchomości DN-1,
w przypadku osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek niemających osobowości prawnej oraz załącznika ZIN-1/B – dane o zwolnieniach podatkowych w podatku od nieruchomości,
2) informacji o otrzymanej pomocy publicznej innej niż de minimis na formularzu stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 marca 2007r. w sprawie informacji o otrzymanej pomocy publicznej oraz informacji
o nieotrzymaniu pomocy (Dz.U. Nr 61, poz.413),
3) informacji o otrzymanej pomocy publicznej de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006r. w sprawie stosowania art.87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.Urz.UE L 379, 28.12.2006r. str.5), w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą lub tego samego projektu inwestycyjnego, na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały,
4) informacji o wielkości poniesionych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na formularzu stanowiącym załącznik nr 3 do uchwały - w przypadku pomocy obliczanej w odniesieniu do kosztów inwestycji w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które są związane z realizacją nowej inwestycji,
5) informacji o wielkości kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na formularzu stanowiącym załącznik nr 4 do uchwały- w przypadku pomocy obliczanej w odniesieniu do wielkości kosztów utworzenia miejsc pracy,
6) kopii deklaracji ZUS z ostatnich 12 miesięcy, poprzedzających utworzenie miejsc pracy .
§ 6
Przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia od podatku od nieruchomości przez okres dwóch lat, nie dłużej jednak niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym przekroczono maksymalną intensywność, określoną w „rozporządzeniu”.
§ 7
1. Organ podatkowy ma prawo do przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania przez przedsiębiorców warunków udzielenia zwolnienia od podatku od nieruchomości i obowiązków zawartych w „rozporządzeniu”, w tym także sprawdzania zgodności ze stanem faktycznym dokumentów i informacji składanych przez przedsiębiorców.
2. Przedsiębiorca, na żądanie organu podatkowego, przedkłada wszelkie dowody i informacje, celem stwierdzenia spełnienia warunków zwolnienia od podatku od nieruchomości.
§ 8
Przedsiębiorca, w okresie korzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości zobowiązany jest w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, przedstawiać bez wezwania organu podatkowego, informację o:
1) otrzymanej pomocy publicznej innej niż de minimis na formularzu stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 marca 2007r. w sprawie informacji o otrzymanej pomocy publicznej oraz informacji o nieotrzymaniu pomocy (Dz.U. Nr 61, poz.413),
2) pomocy publicznej de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006r. w sprawie stosowania art.87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.Urz.UE L 379 , 28.12.2006r. str.5), otrzymanej na realizację tej samej inwestycji w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały ,
3) wielkości poniesionych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na formularzu stanowiącym załącznik nr 3 do uchwały - w przypadku pomocy obliczanej w odniesieniu do kosztów inwestycji w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które są związane z realizacją nowej inwestycji,
4) informacji o wielkości kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na formularzu stanowiącym załącznik nr 4 do uchwały - w przypadku pomocy obliczanej w odniesieniu do wielkości kosztów utworzenia miejsc pracy,
5) informacji o stanie zatrudnienia na koniec poprzedniego roku kalendarzowego, potwierdzonej kopiami deklaracji ZUS składanymi w roku podatkowym.
§ 9
W przypadku otrzymania w trakcie roku podatkowego pomocy ponad dopuszczalną intensywność, przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu kwoty stanowiącej nadwyżkę pomocy publicznej ponad ogólną kwotę, w terminie do dnia 31 grudnia danego roku podatkowego, na zasadach przewidzianych w przepisach o pomocy publicznej dla przedsiębiorców, poprzez zapłatę podatku od nieruchomości wraz z odsetkami za zwłokę, zgodnie z procedurą wynikającą z przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jedn.tekst: Dz.U z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn.zm.).
§ 10
1. Przedsiębiorca traci prawo do zwolnienia od podatku od nieruchomości za cały okres
w przypadku:
1) nie dotrzymania warunków określonych przepisami § 10 „ rozporządzenia”,
2) nie utrzymania nowo utworzonych miejsc pracy przez cały okres zwolnienia,
3) nie dotrzymania terminu zakończenia inwestycji, określonego w § 4 uchwały,
4) przedstawienia organowi podatkowemu nieprawdziwych oświadczeń lub dowodów i informacji, warunkujących prawo do zwolnienia.
2. Przedsiębiorca jest zobowiązany powiadomić pisemnie organ podatkowy o utracie prawa do zwolnienia od podatku od nieruchomości na podstawie „rozporządzenia”, w terminie 14 dni od dnia powstania okoliczności uzasadniających jego utratę.
3. W przypadku utraty prawa do zwolnienia od podatku od nieruchomości, przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu całości otrzymanej pomocy na zasadach przewidzianych przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa.
§ 11
Przedsiębiorca korzystający z pomocy w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości
na podstawie niniejszej uchwały nie może jednocześnie korzystać z pomocy udzielanej w tej samej formie, na podstawie innych programów pomocowych uchwalonych przez Radę Miejską Jeleniej Góry.
§ 12
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Jeleniej Góry.
§ 13
Uchwała podlega ogłoszeniu poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Jeleniej Góry i opublikowanie w prasie lokalnej.
§ 14
1. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
2. Uchwała obowiązuje do dnia 31 grudnia 2013 roku.
Metryka dokumentu
ukryjUwaga: Strona Archiwalna !
Rejestr zmian dokumentu
06.06.2008 10:03 | Edycja dokumentu (Wojciech Hada) |
---|---|
26.05.2008 14:21 | Edycja dokumentu (Wojciech Hada) |
26.05.2008 14:20 | Dodano załącznik "179 Załącznik Nr 5.doc" (Wojciech Hada) |
26.05.2008 14:19 | Utworzenie dokumentu. (Wojciech Hada) |