ZASADY I TRYB DZIAŁANIA KOMISJI REWIZYJNEJ RADY MIEJSKIEJ
§ 1
Komisja Rewizyjna, wykonuje swoje ustawowe zadania, a w szczególności:
1/kontroluje działalność Prezydenta i Urzędu Miasta oraz miejskich jednostek
organizacyjnych,
2/analizuje, celem oceny Prezydenta:
a/sprawozdania Prezydenta z wykonania uchwał Rady,
b/opinie innych komisji Rady w sprawie skutków podjętych, wykonanych i wykonywanych uchwał Rady i zarządzeń Prezydenta,
c/wyniki kontroli zewnętrznej i wewnętrznej Prezydenta i Urzędu Miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych.
§ 2
Komisja dokonuje kontroli , uwzględniając kryteria legalności (zgodność z przepisami prawa), celowości, gospodarności, rzetelności, sprawności organizacyjnej w zakresie :
1/wykonywania przez Prezydent uchwał Rady i wniosków komisji Rady,
2/organizacji, przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania skarg oraz wniosków,
3/realizacji interpelacji ,zapytań i wniosków radnych.
§ 3
1. Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrolę na podstawie rocznego planu pracy, zatwierdzonego przez Radę, a ponadto:
a/na zlecenie Rady,
b/na wniosek Przewodniczącego Rady, uwzględniającego między innymi wnioski
stałych komisji Rady.
2. O terminie zamierzonej kontroli, przewodniczący Komisji Rewizyjnej zawiadamia Prezydenta oraz kierownika jednostki kontrolowanej co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem kontroli.
§ 4
1. Dla realizacji zadań kontrolnych, Komisja Rewizyjna powołuje zespół kontrolny.
2. Poza członkami Komisji Rewizyjnej, w skład zespołu kontrolnego wchodzą desygnowani przedstawiciele merytorycznych komisji Rady, spośród radnych tej komisji.
3. Do składu zespołu kontrolnego mogą być powołani przez Komisję Rewizyjną eksperci, przedstawiający zespołowi kontrolnemu swoje opinie na wskazany temat.
4. Przewodniczącym zespołu kontrolnego jest radny- członek Komisji Rewizyjnej.
5. Przewodniczący Rady wystawia imienne upoważnienie dla osób, wchodzących w skład zespołu kontrolnego, z podaniem zakresu i planowanego czasu kontroli.
6. Przedmiot i zakres kontroli, wynikających z planu rocznego, ustala Komisja Rewizyjna; zleconych - Rada a wnioskowanych - Przewodniczący Rady.
7. Przedmiot i zakres kontroli, ustalonych w trybie ust. 6., uzupełnia się o propozycję właściwej merytorycznie komisji oraz Prezydenta .
§ 5
1. Po zakończeniu kontroli, zespół kontrolny sporządza protokół pokontrolny i przekazuje jednostce kontrolowanej. Jednostka kontrolowana może w terminie 7 dni ustosunkować się na piśmie do treści protokołu.
2. Komisja Rewizyjna, najpóźniej na drugim posiedzeniu po przeprowadzeniu kontroli, zapoznaje się ze sprawozdaniem zespołu kontrolnego z przeprowadzonej kontroli.
W posiedzeniu udział biorą - zależnie od podporządkowania skontrolowanej komórki organizacyjnej - Prezydent lub Zastępcy Prezydenta oraz naczelnik wydziału i kierownik jednostki kontrolowanej. Na podstawie ustaleń kontroli i posiedzenia, Komisja Rewizyjna formułuje wnioski pokontrolne.
3. Protokół pokontrolny wraz z wnioskami pokontrolnymi, Komisja Rewizyjna przekazuje Prezydentowi oraz merytorycznej komisji Rady do wiadomości.
4. Prezydent informuje na piśmie Przewodniczącego Rady , Komisję Rewizyjną i komisje merytoryczne o podjętych i planowanych przedsięwzięciach związanych z realizacją wniosków, o których mowa w ust.4 lub ust. 7 w terminie 30 dni.
5. Prezydentowi przysługuje odwołanie do Rady od wniosków pokontrolnych dotyczących przeprowadzonej kontroli.
6. W przypadku, gdy wnioski pokontrolne nie są realizowane przez Prezydenta, Komisja Rewizyjna przedstawia je Radzie, celem zajęcia stanowiska.
7. Rada rozstrzyga w kwestiach określonych w ust.5. i 6., na najbliższej sesji .
§ 6
Komisja Rewizyjna, raz w roku, w terminie ustalonym przez przewodniczącego Rady, a na żądanie Rady także częściej, składa Radzie sprawozdanie ze swojej działalności , a w szczególności z realizacji przedsięwzięć kontrolnych.
§ 7
1. Posiedzenia Komisji zwołuje jej przewodniczący z urzędu albo na wniosek nie mniej niż trzech członków komisji lub na wniosek Przewodniczącego Rady.
2. Zwołanie posiedzenia Komisji Rewizyjnej musi być połączone z podaniem przedmiotu posiedzenia.
3. Jeżeli porządek posiedzenia Komisji Rewizyjnej przewiduje rozpatrzenie spraw, związanych z zakresem przedmiotowym działania innej komisji Rady, przewodniczący Komisji Rewizyjnej zawiadamia o posiedzeniu przewodniczącego właściwej komisji.
4. W sytuacji, o której mowa w ust.3., przewodniczący Komisji Rewizyjnej w porozumieniu z przewodniczącym komisji merytorycznej, mogą zwołać wspólne posiedzenie obu komisji.
Metryka dokumentu
ukryjUwaga: Strona Archiwalna !
Rejestr zmian dokumentu
09.09.2003 10:05 | Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak) |
---|---|
24.06.2003 15:55 | Utworzenie dokumentu. (Tomasz Wojtczak) |