Uchwała Nr 34/V/2003
Rady Miejskiej Jeleniej Góry
z dnia 28 stycznia 2003 r
w sprawie odrzucenia zarzutu wniesionego do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Objazdowej w Jeleniej Górze
Na podstawie art.. 24 ust. 3 ustawy z dnia 07 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity: Dz. U. z 1999r. Nr 15, poz. 139 z późn. zmianami) oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 08 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zmianami)
Rada Miejska Jeleniej Góry uchwala co następuje:
§ 1.
1.Odrzuca się zarzut wniesiony przez Panią Danutę Kirkis do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Objazdowej w Jeleniej Górze.
2.Uzasadnienie faktyczne i prawne zawiera załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2.
Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Jeleniej Góry.
§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia .
Załącznik nr 1
do uchwały Nr 34/V/2003
Rady Miejskiej Jeleniej Góry
z dnia 28 stycznia 2003 r.
Uzasadnienie faktyczne i prawne:
Pani Danuta Kirkis – właścicielka nieruchomości nr 2 położonej przy ul. Objazdowej w Jeleniej Górze, pismem z dnia 10 lutego 2002 zwróciła się do Zarządu Miasta o oddalenie (ze względu na warunki bezpieczeństwa) projektowanego skrzyżowania ulic Objazdowej i Wojewódzkiej od budynku nr 2 przy ul. Objazdowej o ok. 10,00m oraz zastosowanie w obrę-bie projektowanych ulic rozwiązań gwarantujących ochronę budynku przed hałasem i spali-nami.
Ze względu na fakt, że projektowany układ drogowy budzący zastrzeżenia Wnoszącej przebiega przez jej nieruchomość, w/w pismo zakwalifikowano do rzędu zarzutów.
Na rozpatrywanym obszarze w chwili obecnej obowiązuje miejscowy plan szczegółowy zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Wojewódzkiej w Jeleniej Górze uchwalony Uchwałą Nr XXVI/248/92 Rady Miejskiej w Jeleniej Górze z dnia 30.04.92r., opublikowaną w Dzienniku Urzędowym Województwa Jeleniogórskiego Nr 13, poz. 139 z dnia 09.06.92r. Plan ten ustala modernizację ulicy Objazdowej obejmującą korektę jej przebiegu oraz zmianę parametrów technicznych z poziomu ulicy lokalnej do poziomu ulicy zbiorczej. Wyznaczony w planie teren niezbędny dla realizacji tego ustalenia obejmuje posesję Pani Kirkis w zakresie wymuszającym wyburzenie istniejącego domu bez prawa realizacji funkcji mieszkaniowej w oparciu o nowy obiekt.
Projekt miejscowego planu rejonu ulicy Objazdowej w Jeleniej Górze zmienia przebieg ulic Objazdowej i Wojewódzkiej w sposób pozwalający na zachowanie istniejącej na tym obszarze zabudowy przy równoczesnym spełnieniu wszystkich wymagań określonych w Rozp. MTiGM z dnia 02 marca 1999r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.
Wnioskowane przez Panią Danutę Kirkis przesunięcie skrzyżowania nie jest możliwe ze względu na powiązanie projektowanych dróg z istniejącym bądź realizowanym układem komunikacyjnym położonym poza obszarem objętym projektem planu. Lokalizacja skrzyżo-wania została ściśle zsynchronizowana z wlotem ul. K. Miarki – stanowiącej przedłużenie ul. Wojewódzkiej w kierunku śródmieścia, a istniejące zainwestowanie i uwarunkowania tech-niczne związane z koniecznością zapewnienia odpowiednich parametrów wiaduktu nad torami nie pozostawiają pola manewru.
Zarząd Miasta na posiedzeniu odbytym dnia 28 marca 2002r., po szczegółowym rozważeniu wszystkich w/w uwarunkowań, biorąc pod uwagę priorytetowy dla rozwoju miasta i interesu publicznego charakter planowanych w rozpatrywanym obszarze inwestycji uznał uwzględnie-nie zarzutu Pani Danuty Kirkis za niemożliwe i zadecydował (wobec konieczności jego odrzucenia) o przeprowadzeniu z Wnoszącą negocjacji ustalających ewentualne warunki polubownego rozstrzygnięcia sporu.
Do spotkania w w/w sprawie doszło 17 kwietnia 2002r. Pani Danuta Kirkis została szcze-gółowo zapoznana z projektem planu i poinformowana o:
-okolicznościach wymuszających ustalony w planie przebieg projektowanych ulic oraz faktycznych odległościach jezdni od zabudowy,
-instrumentach prawnych gwarantujących przyjęcie w projekcie technicznym drogi optymalnych, z punktu widzenia ochrony środowiska, rozwiązań technicznych oraz obowiązkach inwestora,
-zasadach rozliczeń za przejmowane tereny.
Wnosząca oświadczyła, że jest gotowa zaakceptować ustalenia planu pod warunkiem, że gmina wykupem gruntów obejmie, poza pasem drogowym, także niewielkie tereny przyległe, które wskutek realizacji inwestycji zostałyby „odcięte” od jej posesji, godząc się równocześ-nie na dokonanie wykupu gruntów w momencie faktycznego rozpoczęcia inwestycji.
W oparciu o tak sformułowane stanowisko Pani Kirkis Zarząd Miasta opracował i przedstawił Wnoszącej projekt porozumienia gwarantującego realizację dokonanych uzgodnień.
Pismem z dnia 22 sierpnia 2002r. P. Danuta Kirkis wniosła zastrzeżenia do przesłanego jej projektu porozumienia warunkując odstąpienie od zarzutu spełnieniem dodatkowych roszczeń (wymianą w całym domu stolarki okiennej, pokryciem dachu nową dachówką, wykonaniem nowej elewacji budynku oraz wykonaniem nowego ogrodzenia).
Zważywszy, że roszczenia Wnoszącej w znacznej mierze pozostają bez związku z pro-jektowaną inwestycją drogową oraz fakt, że wykonanie ewentualnych zabezpieczeń akustycznych bądź konstrukcyjnych budynku może być realizowane jedynie w wypadku stwierdzenia takiej konieczności (tj, na etapie realizacji bądź eksploatacji drogi) Zarząd Miasta zadecydował o zaniechaniu dalszych negocjacji i wystąpieniu do Rady Miejskiej o odrzucenie zarzutu.
Ulica Objazdowa położona jest poza siecią dróg krajowych i nie należy , zgodnie z Rozp. RM z dnia 24 września 2002r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2002r. nr 179, poz. 1490) do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Ponadto, zgodnie z art.174 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z 2001r., z poźn. zmianami) eksploatacja dróg nie może powodować przekroczenia standardów jakości środowiska poza terenem, do którego zarządzający nimi ma tytuł prawny. Zatem w omawianym przypadku Inwestor (zarządca) jest zobligowany do zastosowania takich rozwiązań technicznych, które ograniczą oddziaływanie projektowanej ulicy do wyznaczonego dla niej w projekcie planu obszaru.
Równocześnie w związku z uchwaleniem planu Wnosząca uzyskuje gwarancje określone w art. 36 ustawy z dnia 07 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity: Dz. U. z 1999r. Nr15, poz. 139)
Dodatkowo w projekcie planu, w celu ochrony interesu osób trzecich, dla terenów, na których ustala się funkcję mieszkaniową określono wartości dopuszczalne równoważnego poziomu hałasu. Wartości te odpowiadają powszechnie obowiązującym w tym zakresie standardom i stanowią wymierną wartość, do przestrzegania której zobowiązany będzie zarządca ulic.
Ponieważ w/w przepisy oraz ustalenia projektu planu uwzględniają w pełni ochronę interesu prawnego Pani Danuty Kirkis oraz ze względu na priorytetowy dla rozwoju miasta i interesu publicznego charakter planowanych inwestycji, Zarząd Miasta zadecydował o odrzuceniu zarzutu.
Problem oddziaływania projektowanych ulic na tereny przyległe został szczegółowo roz-patrzony w opracowanej do projektu planu (a przytoczonej w wybranych fragmentach przez Wnoszącego) prognozie oddziaływania na środowisko.
Prognoza ta zawiera kompleksową ocenę skutków projektowanych zmian w zagospodaro- waniu obszaru, a także ocenę ew. skutków nie zrealizowania ustaleń planu.
Dokument ten akceptuje przyjęte rozwiązania planistyczne, nie wnosi o wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń w przeznaczeniu terenów przyległych do projektowanych ulic zbiorczych a także ocenia iż odstąpienie od modernizacji układu komunikacyjnego byłoby w swych konsekwencjach uciążliwsze dla mieszkańców i użytkowników obszaru. Systematycznie i nieuchronnie narastający ruch kołowy prowadzony byłby bowiem istniejącym nie dostosowanym do niego układem ulic, których parametry nie pozwalają na zastosowanie rozwiązań technicznych zapobiegających narastającym uciążliwościom.
Metryka dokumentu
ukryjUwaga: Strona Archiwalna !
Rejestr zmian dokumentu
30.06.2003 09:27 | Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak) |
---|---|
30.06.2003 09:25 | Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak) |
20.06.2003 09:23 | Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak) |
20.06.2003 09:21 | Edycja dokumentu (Tomasz Wojtczak) |
20.06.2003 08:47 | Utworzenie dokumentu. (Tomasz Wojtczak) |